Başbakan Erdoğan: "İzmir adayımız Binali Yıldırım'dır"

Başbakan Erdoğan: "İzmir adayımız Binali Yıldırım'dır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayını açıkladı. Erdoğan, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Binali Yıldırım'dır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'deki aday tanıtım toplantısında 12 ilin daha belediye başkan adayını açıklıyor.


İZMİR:


AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım.

BURDUR:

AK Parti Burdur Belediye Başkan aday Sebahattin Akkaya.

ISPARTA:

AK Parti Isparta Belediye Başkan adayı Nuri Uzaktaş

KARAMAN:

AK Parti Karaman Belediye Başkan adayı Ertuğrul Çalışkan

KARS:

AK Parti Kars Belediye Başkan adayı Nevzat Bozkuş

KİLİS:

AK Parti Kilis Belediye Başkan adayı Hasan Kara

OSMANİYE:


AK Parti Osmaniye Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz

TUNCELİ:


AK Parti Tunceli Belediye Başkan adayı Erkan Köroğlu

UŞAK:

AK Parti Uşak Belediye Başkan adayı Nurullah Cahan

AYDIN:

AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş

MANİSA:

AK Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi

DENİZLİ:

AK Parti Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Zolan


Başbakan Antalya adayını da yarın açıklayacak

Erdoğan, konuşmasında yarın da Antalya adayını açıklayacaklarını söyledi.

"İzmir’i o şanlı günlerine yeniden kavuşturacak, İzmir’i ayağa kaldıracak süreci bugün burada başlatıyoruz" diyen Erdoğan, "İzmir tarihi boyuncu Ege ve Akdeniz’in incisi bir şehir oldu. İzmir merkezi konumuyla çalışkan, yiğit mert insanlarıyla her zaman bu coğrafyanın parlayan yıldızı oldu. 9 Eylül 1922’de şanlı bir istiklale kavuştu. İzmir tarihimizde her zaman müstesna bir yere sahip oldu. İzmir CHP yönetimine karşı tek dokunaklı itirazları dile getirmiş bir şehirdir" diye konuştu.

"İzmir kurtarıcısını bekliyor"

Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın da 12 Ağustos 1930'da İzmir'de kurulduğunu belirten Erdoğan, "CHP’nin keyfi kararlarından, zulmünde bıkmış olan halk bu yeni partiye umutla sarılıyor. Partinin ismi bilinmiyor, başkanını kimse tanımıyor ama halk CHP’den öyle bir illahlah diyor ki halk Fethi beyin İzmir’e gelmesiyle halk akın ediyor. İzmir kurtarıcısını bekliyor. CHP’den artık hesap soracak lideri karşılamaya gidiyor" şeklinde konuştu.

"Fethi Bey benzetmesi"

Serbest Fırka örneğini anlatmayı sürdüren Erdoğan,  şunları anlattı:

"İzmir Fethi beyi koşarak karşıladı. Tıpkı bugün Karşıyaka Spor Salonu’nda yaşanan izdiham gibi. O zaman bir gazete Fethi Bey İzmir'de nasıl karşılandığını yazdı. Millet Fethi beye sarılıyor, Fethi Beyin ceketi yırtıldı. Davullar zurnalar çalıyordu. CHP, başına gelecekleri bildiği için bu partiden rahatsızdı. Dönemin hükümeti Fethi Beye büyük eziyetler yaptı. Gazi Mustafa Kemal araya girmesine rağmen İzmir’de güvenli sağlanamadı. 12 yaşında bir çocuk vuruldu. O çocuğu alıp Fethi beye götürdüler. İşte ilk kurbanımız dediler. İzmir tek parti zulmünden kurtulmak istiyordu. Bunun için İzmirli canını bile vermeye hazırdı. Bu demokrasi taleplerini bastırdılar. Tahammül edemezler. Bunlar Türkiye’de parti kapatmakla meşhur olan bir zihniyettir, CHP budur."

"İzmir CHP'den çok çekti, yolda onu gördük"

"İzmir CHP’den çok çekti. İşte yolda onu gördük. CHP’nin yollarda beceriksizliği gördük. Şimdi bu gerçekler ortadayken hala İzmir inanıyorum ki İzmir hala CHP demeyecektir. Bu kentleri değiştirirken İzmir gerçek vizyonuna kavuşacaktır. Kapı kapı dolaşacağız, çok çalışacağız. 'Durmak yok yola devam' diyeceğiz. 30 Mart sandıkların inşallah Türkiye’ye müjdeler dağıttığı bir gün olacak. Heyecanınız heyecanımdır, coşkunuz coşkumdur. İzmir yeniden yeter diyor. Bu defa buna bir şey daha ilave ediyoruz. 'Yeter, söz de karar da milletindir' diyoruz. Tarihteki o asıl makamına yeniden kavuşuyor. İzmir her yönüyle dünya şehridir, sanayi şehridir, ticaret şehridir. Yüzü batıya dönük bir şehirdir İçine kapanık bir yapı görüyorum İzmir’de. İzmir buna layık değil. Beklenen sıçrayışı yapamayan bir İzmir var"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS