Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: ''Güvenlik güçleri HDP heyetine müsaade edemez''

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: ''Güvenlik güçleri HDP heyetine müsaade edemez''

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz AA editör masasında soruları yanıtladı. HDP heyetinin Cizre'ye gitmemesi gerektiğini, onların güvenliği için güvenlik güçlerinin geçişlerine müsaade etmeyeceğini ifade etti.

Konuşmasından satırbaşları


Türkiye'de bu demokratik ortamda silaha başvurmanın bir anlamı olamaz. Örgütün yapması gereken silahlarını gömmesi ve ülkeden çıkarması. Ya silah ya demokrasi alternatifiyle karşı karşıyayız. Siyasi partiler olmalı. Ama eline silah alıp, terörle halkı bir yere sevketmeye çalışan bir grup varsa bunun meşruiyeti yoktur. 


Cizre'de ve bazı bölgelerde şunu görmemiz lazım, terör örgütü silahlarıyla bombalarıyla sivil halkın içine girip başka bir iddia söylüyor. Özerklik diyorlar buna da hiçbir devlet buna müsaade etmez. Burada şu anlayışı da görüyorum, özellikle sanki sivillerin içine giriliyor hayat sivillerin hayatını zorlaştırmak ve zarar görmelerini sağlamak diye düşünüyorum. Biz hükümet olarak bu konuda çok hassasız. Bazı operasyonların uzun sürmesinin nedeni de budur, halka zarar gelmesin. Silahla halkın içine girenler de oralardan temizlensin. Burada yapılmaya çalışılan budur. Orada silahlı bir takım unsurlar, bombalamalar, yol kazıp mayın döşemeseler olmasa Cizre'de yaşadıklarımızı yaşar mıyız? Bunun sebebini görmek lazım.


Dolayısıyla buradan olup biten her şeyin sorumlusu terör örgütüdür. Yapacaklarsa terör örgütüne karşı çağrı yapmaları lazım. Devletin görevi gidip orayı silahlardan temizlemek ve emniyeti sağlamaktır. Burada normal bir durum yaşanmadığını görüyoruz buraya herhangi partiden birilerinin girmesine de güvenlik güçleri müsaade edemez. O insanların emniyeti için müsaade edemez. Bakanlar, milletvekilerin başına bir şey gelirse bunun hesabını nasıl vereceğiz?


Bizim net olmamız lazım. Teröre karşı kim yaparsa yapsın net ve ilkesel bir tavır sergilememiz lazım. Terör bir hastalıktır ve bize ağır bedeller ödeten bir bedeldir. Bu beladan kurtulmamız lazım. Normal siyaset yapmamız lazım. Bu sadece hükümetin görevi değil, bütün partilerin, medyanın, akademik dünyanın tavır koyması lazım. 


Diyarbakır'da polislere saldırı


Polislerimize yönelik saldırıyı lanetiyorum. Şehidimize rahmet, yaralı polislerimize şifa diliyorum. Bakın sivil vatandaşımız da terörün kurbanı oluyor. Bizim görmemiz lazım. Bunlara karşı hep birlikte tepki koymamız lazım. Birileri Diyarbakır'ın içinde bir terör eylemi yapıyorsa hedef bütün Diyarbakır'dır. Önceden de trafik polislerimize ilişkin hain saldırılar yaşadık. Yine geçtiğimiz günler de polis aracımıza saldırı yapıldı. Saldırdıkları Diyarbakır'ın huzuru, emniyeti. Bunu diğer iller için de genelleyebilirsiniz. Orada yaşayan insanımızın yaşam kalitesini aşağıya çekiyorlar. Doktor gelmesin, sermaye gelmesin, turist gitmesin istiyorlar. 90'lı yıllara asla dönmeyeceğiz. Eski Türkiye geride kaldı. 90'lı yıllara dönmemiz için çaba sarf eden terör örgütüdür. Türkiye bu kadar mesafe aldı şimdi terör örgütü ve arkasındaki yapılanmalar Türkiye'yi geriye çevirmeye çalışıyorlar. Ama Türkiye bu tuzağa düşmeyecek. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS