Başbakan Yardımcısı Şimşek: Mesele Türkiye'deki huzuru bozmak

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Mesele Türkiye'deki huzuru bozmak

Gaziantep"te yaşanan terör saldırısının ardından Gaziantep Havalimanında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Mesele Türkiye'deki huzuru bozmak, işin özü bu. Türkiye'nin istikrarını bozmak, Türkiye'yi medeniyet yarışında ve uluslararası rekabet yarışında geride bırakmak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, beraberinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve milletvekilleriyle Gaziantep'e geldi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, valilikte oluşturulan kriz toplantısı öncesinde havaalanında yaptığı açıklamada saldırıyı lanetleyen Şimşek, şunları söyledi: Bu barbar ve vahşi katliamı kınıyoruz, lanetliyoruz. Olayı duyar duymaz Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine; Zaten planlama içerisindeydik. En hızlı bir şekilde geldik. Yerinde inceleyeceğiz. Biz teröre boyun eğmeyeceğiz. Terörün amacı: bizi korkutmak, yıldırmak… Buna asla ve asla izin vermeyeceğiz. Gaziantep güçlü bir şehir hızla ayağa kalkacaktır. Ben tekrar hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza da şifalar diliyorum. Tabi ki eşi benzeri nadir görülen, aslında görülmemiş vahşette ve barbarca bir katliam… Zaten terörün her türlüsü ile çok güçlü bir şekilde mücadele ediyoruz. Tüm terör örgütlerine karşı millet olarak biriz, beraberiz, bütünüz. Devlet olarak da son derece güçlüyüz. Mücadeleyi de en güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Teröre asla taviz vermeyeceğiz. Bunlar bizi yıldıramaz. Allah'ın izniyle bunu da başaracağız" dedi.


"Amaç Türkiye'nin bu yükselişini, engellemek"


Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Şimşek saldırının neden Gaziantep'te yapılmış olabileceği sorusuna şu şekilde cevap verdi; Şimdi terörün bir mantığı yok. Neden Gaziantep? Bir mantık yürütecek olursak, Gaziantep'te Türkü, Kürdü, Arabıyla huzur içinde, barış içerisinde, kardeşlik içerisinde büyük başarı sağlamış bir şehir. Üreten bir şehir. Bütün yakın coğrafyadaki sıkıntılara rağmen hakikaten Türkiye'nin yükünü önemli ölçüde taşıyan, Türkiye'nin önemli büyüme motorlarından bir tanesi… Zaten terörün genel amacı Türkiye'de istikrarı bozmak. Türkiye'nin bu yükselişini, çıkışını engellemek. Türkiye'nin kendi bölgesinde söz hakkını sınırlamak. Terörün esas amacı bu. Gaziantep ölçeğinde de pek farklı değil. Dünyanın bütün terör örgütleri yakın coğrafyamızda maalesef var. Yakın coğrafyamızdaki kaos… Yanı başımızda doğru düzgün bir devlet var mı? Yok. Bu terör için çok verimli bir alan. Bir zemin hazırlıyor. Bunlar Türkiye'yi hedef almış durumdalar. Neden? Çünkü Türkiye kendi coğrafyasında hatta küresel ölçekte siyasi, ekonomik bir aktör haline gelmeye başlamıştır. Bunu durdurmaya yönelik bir çabadır. Herkesin bunu görmesi lazım. Milletimiz aslında görüyor. O nedenle milletimiz bir ve beraber güçlü bir şekilde bu teröre tabi ki karşı bir duruş içerisinde…"


"Bunlar belli ki hepsi amaçlı, planlı, bir çabanın eseri"


Basın mensuplarının saldırının Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bir yerde gerçekleştirilmesini değerlendirmesini istemeleri üzerine Şimşek, "Bu olayları sıradan, bireysel olaylar olarak görmemek lazım. Bunlar belli ki hepsi amaçlı, planlı, bir çabanın eseri. Ne yapıyor? Buradaki Kürt kardeşimle, Türk kardeşimin huzur içerisinde… Burada ki huzuru bozmak için ne yapmanız lazım. Oturup 'Bu fitneyi, 'Bunu' yapmanız gerekiyor" dedi.


Şimşek sözlerine şöyle devam etti; "Gaziantep dünyaya insanlık dersi vermiş; 350 Bin Suriyeli kardeşimizi muhaciri, of demeden almış. Misafir etmiş. Gerçekten de bunu yaparken de en ufak bir sıkıntı yaşanmamış burada. Şimdi burada bir sürü Kürt kardeşim var benim. Pervari'den de var, Batman'dan da var. Şırnak'tan da var. Cizre'den de var. Bunlar yine huzur içerisinde hep birlikte. Mesele Türkiye'nin huzurunu bozmak. İşin özü bu Türkiye'nin istikrarını zedelemek. Türkiye'nin küresel rekabette geri bırakmak. Bunu herkes biliyor.


"Hiç kimse provakasyona gelmesin"


Provokasyonlara gelinmemesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, "Gaziantepli hemşerilerime sesleniyorum; hiç kimse provokasyona gelmesin burada kardeşliğimizi zedelemeye çalışıyorlar. Aramıza fitne fesat sokmaya çalışıyorlar. Oyuna gelmeyelim. Büyük bir oyun oynanıyor biz aklı selim bir şekilde büyük bir dayanışma göstererek bu sorunların üstesinden geleceğiz. Devlet olarak da güçlüyüz, güçlü bir mücadele veriyoruz. Bütün terör örgütlerine karşı." Şeklinde konuştu.


Saldırıyı hangi örgütün yaptığı ile ilgili soruyu ise, "Bu konuda benim erken yorum yapmam doğru olmaz. Tabi ki emniyetimiz, yargı gerekli çalışmaları yapacak gerekli tespitleri yapacak ve ona göre bir açıklama yapacaktır. Bu konuda yorum yapmam doğru olmaz, çünkü kesinlik arz eden herhangi bir bilgimiz yok." dedi.


Akdağ: Kan ihtiyacımız yok


Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, saldırı nedeniyle hastanede tedaviye alınan yaralıların tedavileri için tüm sağlık personelinin seferber olduğunu ve kan ihtiyacı olmadığını ifade ederek, "Bu lanetli örgütler birkere daha kötü oyunlarını ortaya koydular. Biz Türk milleti olarak bütün bu örgütlerle milletçe mücadele etmeye kararlıyız. Bu kararlılığımızı gösterdik bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Çok sayıda hayatını kaybeden kardeşimiz var. Yaralılarımız var, ağır yaralılarımız var. Bütün sağlık teşkilatımız seferber olmuş durumda. Onlarca ameliyata ayın anda başlandı. Türkiyede buna benzer hain menfur saldırıların hiçbirisinde son zamanlarda son yıllarda bir kan ihtiyacımız olmadı. Çünkü Kızılay'ımızın elinde gerekli kan stokları var ve bu stoklardan ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Velev ki bir ihtiyaç olsa bu ihtiyaç için sadece Kızılay'a ve Sağlık Bakanlığı'nın ifadelerine vatandaşımız kulak vermeli bunun dışındaki taleplerin ya da isteklerin herhangi bir anlamı yok" dedi.


AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül de, saldırıda yaşamını yitirenlere rahmet dileyerek ailelerine sabır diledi.


 


Gaziantep"te yaşanan terör saldırısının ardından Gaziantep Havalimanında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Mesele Türkiye'deki huzuru bozmak, işin özü bu. Türkiye'nin istikrarını bozmak, Türkiye'yi medeniyet yarışında ve uluslararası rekabet yarışında geride bırakmak" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS