Başbakan Yıldırım: 7 şeçim kaybetmişsin hala tek adamsın

Başbakan Yıldırım: 7 şeçim kaybetmişsin hala tek adamsın

Başbakan Binali Yıldırım, referandum kampanyası kapsamında bugün İzmir'deydi. Kınık Taksi Meydanı'nda halka seslenen Yıldırım'ın hedefinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vardı. Kılıçdaroğlu'nun 'tek adam' eleştirisine şöyle yanıt verdi: '7 seçim kaybetmişsin hala tek adamsın. Bir de tek adam dersi veriyorsun. İki adam olur mu, tabi ki tek adam olacak'

Konuşmasından satır başları:


16 Nisan'a sayılı günler kaldı. Yeni anayasayla birlikte iki başlılık sona erecek. Ülkede başbakan, cumhurbaşkanı kavgası olmayacak. Kılıçdaroğlu diyor ki, 'Bu sistem değişirse, evet oyu çıkarsa, başbakan bir partiden, cumhurbaşkanı başka partiden olunca ne olacak?' Aslında bizim anlatmaya çalıştığımızı Allah söyletmiş. Şimdiki sistemde cumhurbaşkanı var, başbakana var. Bu sistem geçmişte sorun çıkardı. Ecevit'le Ahmet Necdet Sezer. Türkiye yerle bir oldu. Onların sebep olduğu krizden dolayı 172 milyar dolar ödüyoruz. Bize bıraktıkları mirası yeni bitirdik. Bu paraya 315 tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılır, gerisini siz hesap edin. Garibim belli ki değişiklikten haberi yok. Bu değişiklikle tam onun dediği bu problemi çözmek için yapılıyor. Bu sistemde başbakan, cumhurbaşkanlığı birleştiriliyor. Cumhurbaşkanı oluyor ve yardımcıları oluyor. Başbakan olmuyor. Doğrudan ülkeyi kim yönetecekse ona karar veriyorsunuz. 5 yıl boyunca seçeceksiniz, güzel hizmet ederse devam edecek.


Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na teşekkür


Bir de ne diyor, 'Biz aslında Binali Bey için çalışıyoruz' diyor. Bu ülke kazanacaksa Binali de feda olsun. Sen bırak da biraz da memleket için çalış. 7 seçim kaybetmişsin hala tek adamsın. Bir de tek adam dersi veriyorsun. İki adam olur mu, tabi ki tek adam olacak. 


Bu iş adam gibi adamla olur. Bu iş Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarıyla olur. Kriz olur diyorlar, endişelenmeyin olmaz. Borsa son 25 ayın en yüksek seviyesine çıktı.


Başbakan Yıldırım: Hiç istemediğimiz çatışmalar yaşanabilir


Biz yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürmeyiz. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz hayır diyorlar, köprü yapıyoruz hayır diyorlar. Denizin altından trenleri geçiriyoruz ona da hayır diyoruz. Konak tünelini yapıyoruz dedik, hayır dediler ama bitince önce onlar geçti. Hayır soğuktur, şimdi evlenirken ne diyorsunuz, evet. Hadi yemeğe gidelim deyince ne diyorsunuz, evet. Güzel işler hep evetle başlar. Onun için 16 Nisan'da memleketimiz için aydınlık yarınların başlayacağı gündür. 


 İzmir demokrasinin merkezi, izmir geleceğin merkezi, ilk futbol maçının yapıldığı yerdir İzmir. Kadınlarımız bazen anamız, bazen büyükannemizdir. Kadınlarımız bu toplumun çimentosudur. 


Gençlerin siyasete girmesini kıskanıyor musunuz? 


Bu değişiklik Erdoğan için değil, her doğan içindir.  


Bu Anayasa miadını doldurdu. Bu sistemin istikrar getirmediğini görüyoruz. Çift başlılık sürerse Türkiye'nin korkuları da devam edecek. Bu duvara ekonomi çarpacak, krizler olacak, kazanımlarımız yok olacak. Ülkenin siyaseti, birliği beraberliği yara alacak. 2001 krizi, Ecevit-Ahmet Necdet Sezer, Anayasa kitapçığı fırlatıldı olan oldu. Türkiye bir gecede yüzde 100 farkirleşti.


Doğalgaz Kınık'a geldi, 3 ay içinde abone olabileceksiniz. Tarım organize sanayi merkezi kurmak için düğmeye bastık. Kınık'a bir de ziraat fakültesi yakışır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS