Başbakan Yıldırım: 'MHP ile beraber başkanlığı hayata geçireceğiz'

Başbakan Yıldırım: 'MHP ile beraber başkanlığı hayata geçireceğiz'

Trabzon'da başkanlık sistemi mesajı veren Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi överek, "Bu konuda inşallah MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz" dedi. Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da "Terör sponsorlarının ağzıyla konuşmaktan vazgeç" diye seslendi.

Başbakan Binali Yıldırım, Trabzon'da "Ovit Tünelinde Işık Göründü" törenine katıldı. Buradaki konuşmasında başkanlık sistemine değinen Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bu meselesinin çözümü için sorumluluk aldığını söyledi. Başbakan Yıldırım, "Bu konuda inşallah MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz" dedi. Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu da  "Terör sponsorlarının ağzıyla konuşmaktan vazgeç" sözleriyle hedef aldı.


Trabzon'da kent meydanında halka seslenen Başbakan Binali Yıldırım, şöyle konuştu:"Bir yandan FETÖ ile bir yandan BTÖ ile amansız bir mücadele veriyoruz. Ülkemizin birliği, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için canla başla çalışıyoruz. Devletin bekası ve sizin güvenliğiniz için sizin uşağınızı da İçişleri Bakanı yaptık. Sizin evladınız Süleyman Soylu, ekibi, polisi, jandarması, askeri gece gündüz demeden, memleketin her köşesinde hangi yuvada, delikte bir terörist varsa hepsi yok oluncaya kadar bu mücadele devam edecek.


Kılıçdaroğlu: Rica ediyorum beni mahkemeye verin


Biz 15 sene çalıştık çabaladık. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Yolları böldük, hayatları, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Türkiye'yi bölmeye çalışana da hak ettikleri cevabı veririz.


HDP'lilere: Geldin mi, ifadeni de verdin mi, dersini de aldın mı?


Şimdi bakın biz bu terörle, teröre destek veren siyasi uzantılarıyla mücadele ederken ne kadar da bunların destekçisi, seveni varmış. Bütün Avrupa ülkelerinden 'Aman bu adamlara dokunmayın'. Kardeşim neye dokunmayacaksın? Mahkeme çağırıyor: 'Gel ifade ver'. 'Ben senin mahkemeni kabul etmiyorum, beni alamazsınız'... Geldin mi, ifadeni de verdin mi, dersini de aldın mı? Alacaksın. Burası hukuk devleti, Türkiye Cumhuriyeti. Burada terörün borusu ötmez, burada milletin borusu öter. Kimse hukuktan üstün değildir. Bize hukuk dersi vermeye çalışan Batılı dostlarımız önce o parlamentolarındaki teröristlerin resimlerini indirsinler. Onları şımartmaktan etrafa baktıkları yok. Kimse kusura bakmasın. Türkiye kendi kararını kendi verir. İstiklali için, geleceği için tek ama tek sözüne müracaat edecek, emir alacak makamı yüce Türk milletidir. Başka kimseden emir alamayız, herkes işine baksın.


6 HDP'li danışman için gözaltı kararı


CHP'ye suçlama: 'Ana muhalefet partisi pusulayı yitirmiş'


Ana muhalefet partisi genel başkanı çıkmış, bir takım laflar ediyor. İnsan dinleyince kanı donuyor. Bakın bakın... Diyor ki, 'Terör örgütüne yardım yapan AK Parti'dir. El Nusra, IŞİD, FETÖ'yü ülkenin başına bela eden AK Parti'dir'. Bu nedemek kardeşim. Ülkenin ana muhalefet partisi pusulayı yitirmiş vaziyette. Nereye toslayacağı belli değil, Allah yardım etsin. Ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Türkiye'de terörün her türlüsüyle amansız mücadeleyi yapan kim? AK Parti. O FETÖ'cülere, o terör gruplarına arka çıkan hem avukatlık, hem hakimlik yapmaya çalışan kim? Millet kimin ne yaptığını biliyor. Bir oraya bir oraya koşuyorlar. Neymiş 'Efendim tutuklamalar, gözaltılar varmış'. Ne zamandan beri bu memlekette suç işlemek meşru hale geldi? Darbecilere, bölücülere arka çıkmak ana muhalefet partisinin işi, görevi midir? Herkes durumunu gözden geçirmek zorundadır.


Demirtaş'ın cezaevinden gönderdiği mektup okundu


Kemal Kılıçdaroğlu'na: 'Terör sponsorlarının ağzıyla konuşmaktan vazgeç'


Ana muhalefet partisi demek iktidar alternatifi demektir. Eğer siz iktidara talipseniz, ülkenin bölünmez bütünlüğüne, tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek vatan prensibine sonuna kadar bağlı kalmanız lazım. Onun için ana muhalefet partisini sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bırak bu dışarıdaki terör sponsorlarının ağzıyla konuşmaktan vazgeç. Türkiye'nin ne büyük badirelerden, sıkıntılardan geçtiğini, şehitlerimizi, terörle yapılan amansız mücadeleyi görmüyor musun? Şimdi zaman ülkeye sahip çıkma, bir olma, beraber olma zamındır. Ayrılıkçılara, terör goygoycularına yaranma zamanı değildir. Ülkenin bekası için bir olmak, beraber çalışmak zamanıdır. Sayın Kılıçdaroğlu, yol yakınken dön bu yanlıştan. Bu yol yol değil, bu sokak çıkmaz sokaktır. Bu sokak Trabzon'da çıkmaz, bu sokak 780 bin kilometrekare toprağının hiçbirinde bu söylem, bu ağız kabul görmez."


Başkanlık mesajı: 'Anayasa değişikliğiyle beraber sistem değişikliği de var'


Yaptıkları yatırımlardan ve Ovit Tüneli'nden söz eden Başbakan Yıldırım, daha sonra sözü anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine getirerek şunları söyledi:


"Şimdi gündemimizde anayasa değişikliği var. Anayasa değişikliğiyle beraber hükümet, sistem değişikliği de var. Bunu her parti, her seçimde söz verdi. Ama seçimden sonra 'Hadi buyrun yapalım' dediğimiz zaman maalesef yanımızda kimseyi göremedik. Ama son günlerde MHP ve onun Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, sağduyusuyla ülkenin geleceğini dikkate alarak, vatansever, her türlü siyasi hesaplardan öte Türkiye'nin bu önemli meselesinin çözümü için sorumluluk aldı. Bu konuda inşallah MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Önce Meclis'e götüreceğiz, Meclis'ten sonra işimiz bitmiyor. Sahibine getireceğiz. Sahibi kim? Sissiniz. Size gelen iş yarım kalmaz, millete gelen iş yolda kalmaz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS