Başbakan Yıldırım'dan AB ülkelerine sert sözler

Başbakan Yıldırım'dan AB ülkelerine sert sözler

Başbakan Yıldırım grup toplantısında konuştu. Hedefinde Avrupa Birliği ülkeleri vardı. 'Terör gruplarının ağızlarıyla konuşuyor' diye AB ülkelerini suçladı. AB büyükelçilerinin geçen hafta HDP grubuna gitmelerini ağır sözlerle eleştirdi, 'bu görüntüyü milletimiz unutmaz' dedi. Yıldırım'ın gündeminde anayasa değişikliği de vardı. Anayasa değişikliğinin çok kısa sürede Meclis'e geleceğini ifade etti.


Başbakan Binali Yıldırım'a gelen önemli telefon


Derik kaymakamının ölümüyle ilgili flaş gelişme


Başbakan ve AK Parti lideri Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuştu. Anayasa değişikliğinin çok yakında milletin iradesine sunulacağına inandığını söyleyen Yıldırım çok sert sözlerle AB ülkelerini eleştirdi. 


Konuşmasından satır başları:


Bugün KKTC'nin kuruluş yıldönümü. 33 yıl önce KKTC kuruldu. Bütün Kıbrıslı kardeşlerimizin bu güzel gününü kutluyoruz. Türkiye her zaman Kıbrıs'ın yanındadır. Kıbrıs'ın siyasi, ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamaya yönelik her türlü katkıyı, hassasiyeti sürdüreceğiz. Kıbrıs'ta adil bir çözümü biz çok arzu ederiz. Türkiye'nin etkin garantisi aynen devam etmeli. Bu konuda farklı alternatifler sürenler, yanılgı içerisinde olmasınlar. 74'te yaşananları hepimiz biliyoruz. Umarız bu görüşmeler iki tarafı da memnun eden bir şekilde sonuçlanır.


 Ankaralılara bir müjdemiz var; önümüzdeki yılbaşından itibaren yaklaşık 10 km'lik Keçiören metrosu hizmete girecek.


Terör olaylarına bulaşmış belediyelere atadığımız belediye başkanlarıyla bir araya geldik. Onların güzel çalışmalarını dinleme fırsatı buldum. Örgütün oraya verdiği zararları nasıl kısa süredece başkanlarımızın fedakar çalışmalarıyla giderildiğini öğrenme fırsatı yakalandım. Büyük mağduriyet yaşayan ilçe ve şehirlerimizde, buradaki çukurların kapatılması, yeşil alan ve birçok tahrip olmuş hizmetlerin yerine getirilmesi için atadığımız belediye başkanvekilleri canla başla çalışmakta.


Geçtiğimiz perşembe günü Gazi Mustafa Kemal'in 78. yıldönümünü andık. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ilk defa milletin evinde bu anmayı gerçekleştirdik.


 Terörle mücadele


Terörle mücadelede kararlılığımız devam ediyor. Kış demeden, kar demeden, soğuk demeden terör yuvalarını dağıtmaya devam edeceğiz. Ülkemizin başını ağrıtan şer odaklarına göz açtırmayacağız. Irak ve Suriye üzerinden ülkemize yönelik oradaki iç karışıklıklardan dolayı sorun devam ediyor. Terör bitinceye kadar hem içerde dışarıda mücadeleye devam edeceğiz.


 Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimizin güvenliği bizim için önemlidir. El- Bab'a doğru ilerliyoruz. Burada DEAŞ unsurlarını kısa sürede temizlemiş olacağız. YPG/PYD- PKK'ya karşı mücadelemiz devam ediyor. Aksi bir durum bölgede yıllarca devam edecek bir iç çatışmanın başlaması anlamına gelir. Özellikle Suriye'de Irak'ta insanların can güvenliğinin sağlanması.


Bahçeli'den anayasa açıklaması


ABD seçimleri


ABD'de bir seçim yapıldı. Sayın Trump, ABD'nin yeni seçilmiş başkanı oldu. Kendisini arayıp tebrik ettim. ABD halkı, kendi geleceğiyle ilgili kararını verdi. Bu süreci tüm ülkeler iyi okumalı. Sandıktan çıkan sonucu sokak şiddetleriyle yok saymak demokrasiye karşı kabul edilemez bir tutumdur. Aksi halde demokrasinin temeli olan seçme- seçilme hakkının anlamı kalmaz.


Avrupa Birliği'ne sert mesajlar


AB'deki dostlarımız maalesef, 15 Temmuz'da ülke olarak uğradığımız alçak saldırı karşısında net ve berrak tavrı ortaya koyamadılar. Bir milletin canı pahasına silahlar karşısında dikilerek, ülkesini demokrasisini savunmasında aslında anlaşılmayacak hiçbir şey yoktur. Her şey dünyanın gözü önünde oldu. Bir milletin topyekün verdiği bu destansı mücadeleyi ayakta alkışlarsınız. Bir milletin üzerine silah açanları açıkça lanetlersiniz. Bu tavrı ortaya koyamıyorsanız kusura bakmayın sizin samimiyetinizi sorgularız. 


PKK'ye, FETÖ'ye kucak açanlar Türkiye'ye ayar vermeye çalışamazlar. Avrupa Birliği, önce şu teröristlerin ağzından konuşmayı bıraksın. Terör gruplarına ve siyasi uzantılarına destek olmaktan vazgeçsin. Türkiye ile mi yürüyecek yoksa onlarla mı el ele kol kola yürüyecek. Bu ülke kimseden talimat almaz. Türkiye'de özgürlükler tehlike altında değildir. 


Ülkemizin barış ve istikrarına, insanımızın canına kast edenler müsamaha görmeyecekler. Haklı eleştiriye açığız ama maksatlı ve tutarlı yaklaşımları da kabul etmeyiz. AB tutturmuş, 'Terör yasasını değiştirin.' Türkiye terörle mücadele ederken bunu demek neyin nesi? Biliyoruz, terör örgütlerinin telkiniyle bunu söylüyorlar.


Milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili eleştirilerini sıralıyorlar. AB ülkeleri de dahil zaman zaman milletvekili dokunulmazlıkları kaldırılmıştır. Suç üstü yakalanan milletvekilerinin dokunulmazlıkları bu ülkelerde kaldırılmıştır. Ortada ciddi suçlamalar varken, yargı görevini getiriyor diye yaygara koparıyorlar. Meselenin tartışılacak hiçbir yanı yoktur. AB'nin son açıkladığı rapor bizi hem üzmüş hem de rahatsız etmiştir. Şimdiye kadar yapıcı eleştirileri hoşgörüyle karşıladık ama son ilerleme raporu maksadını oldukça aşan ifadelerle dolu. Biz AB'yi terörle mücadelede hep yanımızda görmek istedik. Bunların ucundaki PKK propagandasına itiraz dahi etmeyenler, demokrasi dersi vermeye devam ediyorlar. 21. yy'da terör küresel bir insanlık sorunudur. Bizim bu konuda geri atmamız mümkün değildir. O ülkeler bir gün kendileri de yaptıkları yanlışla acı bir şekilde yüzleşecekler.


Bazı vekillerin yargı kararıyla tutuklama kararı verilmesi tamamen hukukun işidir. Yapılan işlemler de hukuk çerçevesinde yürümektedir. Haklarında ağır iddialar vardır. Milletten aldığı yetkiyi hiçbir terörü beslemek için kullanamaz. Bunlar yargının önünde ya aklanacaklar ya da yaptıklarının hesabını verecekler. Üçüncü bir yol yoktur. Türkiye'de hukukun nasıl işleyeceğine AB büyükelçileri karar veremez. Milletimiz AB büyükelçilerinin HDP grubunda verdiği fotoğrafları unutmaz. HDP ne yazık ki terör örgütüyle arasına mesafe koyamayan bir parti olmuştur. 


Bölücü terör örgütü alçakça bir saldırıyla Derik kaymakımızı şehit etti. Şehidimize bir kere daha rahmet diliyorum. Şehidimizin kanı yerde kalmamıştır. Katil zanlıları yakalandı, hesap veriyorlar. Belediyeler, halka hizmet yerleridir. Devletin imkanlarını terör örgütlerine peşkeş çekilmesi belediyecilik değildir.


Anayasa açıklaması


AK Parti olarak biz siyasetin belirli bir düzeyde olmasını bekliyoruz. Türkiye'nin yapay gerilimlerle bir yere gidemeyeceği aşikardır. Bunu ne yazık ki CHP öteden beri anlamıyor veya anlamamazlıktan geliyor. Bu kürsüden defalarca sayın Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundum. Ancak sayın Kılıçdaroğlu dediğim dedik, çaldığım düdük diyor. Yabancı medyaya hiçbir mesneti olmayan iddialarla hükümetini şikayet ediyor. Önüne gelene AK Parti'yi kötülüyor. Bu iddiaları delillendirdiğini görmedim. Şimdi 'rejimi değiştirecekler' diyor. Rejim tartışması 1923'de bitti. Cumhuriyeti tartışan kimse yok, olsa da önce karşısına çıkan AK Parti olur, bunu bil. Biz rejimi değil, anayasayı değiştirmek istiyoruz. 


Anayasa değişikliği konusunda önemli bir aşamaya geldik. Bu çağrımızı CHP'ye MHP'ye yaptık ve bunun üzerinde çalıştık. Günün sonunda bu hükümet sistemi değişikliğine karşı olduğunu açıkça belirtti ve kenara çekildi. MHP her ne kadar parlamenter sistemden yana olduğunu ifade etse de şu anda içinde bulunduğumuz durumun sürdürülebilir olmadığını söyleyerek bizimle mutabık olduğunu ifade etti. Bunun üzerine çalışmaları biraz daha ilerlettik ve hükümet değişikliği sistemiyle sınırlı bir anayasa değişikliğini meclise getirmeye karar verdik. Bundan sonra karar milletindir. Meclis bu kararın milletin önüne gitmesine izin verecek. Kılıçdaroğlu diyor ki, 'kapımız açık', bizim kapımız da açık, tren kalkmadan binebilirsin. Gelin hep beraber yapalım. Daha konuşmaya başlarken 'istemezük' demenin bir anlamı yok. Biz bu konuda kararlıyız. Zannediyorum çok kısa bir süre sonra konu mecliste gündeme alınacak. Anayasa partilerin meselesi değil, milletin anayasası olacak. AK Parti milletin iradesiyle doğmuştur, milletin iradesini temsil etmektedir. İşimiz hizmet, gücümüz millet. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS