Başbakan Yıldırım'dan Belarus'a 15 Temmuz teşekkürü

Başbakan Yıldırım'dan Belarus'a 15 Temmuz teşekkürü

Başbakan Binali Yıldırım Belarus'ta Türkiye- Belarus İş Forumu'na katıldı. Belarus hükümetine, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra verdikleri destek için teşekkür etti.

Başbakan Binali Yıldırım Belarus'ta Türkiye- Belarus İş Forumu'nda konuştu. 

Konuşmasından satır başları:

Otomotiv yan sanayiyi destekleyecek yatırımları Türkiye gerçekleştirebilir. Türkiye'nin bu konularda özellikle yüksek öğretimde iş birliğinin daha da ileri taşınması mümkündür.

Hava trafiğini daha da artırmak lazım. Hatta bir tane ile yetinmemeli daha fazla sefer olmalı ki gidiş ve gelişler artsın, daha fazla iş fırsatları oluşsun. Bunun için biz Belarus-Türkiye ilişkilerinde kazan kazan esasına göre işlerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.

Belarus'la ikili olarak hiçbir sorunumuz yok, Belarus'tan 15 Temmuz'da çok büyük dostluk gördük. Bizim yanımızda yer aldı, bunun için müteşekkiriz. Terör örgütünün ülkedeki faaliyetlerine hiç tereddüt etmeden son verdiler. Biz bunu takdir ediyoruz. İstiyoruz ki bu dostluğumuzu ticari, ekonomik faaliyetlerimizi geliştirerek devam ettirelim. 

Türkiye'nin özelleştirmede çok ciddi tecrübeleri var. Bütün bu tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Her iki ülkenin de kendine özgü fırsatları var. Mesela iletişim alanında ülkemizin gözbebeği Turkcell firmamızın burada da bir şirketi var. O da gelişmek için ciddi bir gayret içerisinde. Daha da fazla yatırım gayreti gösterecekler. İnşallah her bakımdan ilişkilerimiz ileri düzeye gidecek. Dün altı anlaşma imzaladık. Yatırımların korunması, çifte verginin önlenmesi ve standardizasyonun ortak noktaya getirilmesi anlaşmalarını imzaladık. 

Dün yetiştiremedik. Bu kültür hizmeti. Sağolsun Belarus devleti bir 5 bin metrekare kapalı alana sahip tamamlanmaya yakın bir okulu, Türkiye Belarus ortak anaokulu şeklinde işletilmesi konusunda büyük bir lütuf, güzel bir iş birliği için imkan sunduç Maarif Vakfımız buraya öğretmen tayin edip, işletecek. Eksik kalan kısımları var. 500 bin dolar kadar harcama yapılacak. Böylece Belarus-Türkiye arasında yavrularımız ortak kültürümüzü öğrenme fırsatı bulacaklar.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS