Başbakan Yıldırım'dan Sincar açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan Sincar açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Irak temasları sonrasında Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Yıldırım, "Sincar bölgesinde PKK'nın konuşlanması, Türkiye'nin milli güvenlik meselesidir. Bu meseleyi de enine boyuna konuştuk. Ya Irak ve Peşmerge güçleri buradan PKK'lıları çıkaracak ya da Türkiye olmazsa gereğini yapacak. Bu konudaki düşüncemiz, duruşumuz nettir, bunu da bu ziyaret esnasında ifade ettik."dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Irak temaslarının ardından özel uçak “ANA” ile Ankara’ya geldi


'Türkiye laiktir, laik kalacak' pankartı açan 3 genç tartaklandı


Ankara Valisi'nden kar tatili açıklaması


Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Yıldırım, sözlerine Bağdat ve Kudüs’te meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı.


Başika gerilimi


“Son aylarda Başika Kampı üzerine başlayan ve kamuoyuna yansıyan Irak’la ilişkilerimizde olumsuz bir durum meydana gelmiştir. Bunları düzeltmek için bu toplantı fevkalade faydalı oldu” diyen Yıldırım, “2017 yılının ilk yurtdışı ziyaretini Irak’a yapmış olmamız, komşumuz Irak’a verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Ortak çıkarlarımızı geliştirmek, sorunları asgariye indirmek amacıyla görüşlerimizi karşılıklı samimiyetle paylaştık. Bugüne kadar aramızdaki istişare ortamını muhafaza etmeye hep özen gösterdik. Son aylarda Başika Kampı üzerine başlayan ve kamuoyuna yansıyan bazı karşılıklı söylemler üzerine Irak’la ilişkilerimizde hafif olumsuz durum meydana gelmişti. Bütün bunları izale etmek ve Irak’la ekonomik yatırım, güvenlik işbirliğimizi geliştirecek yeni bir anlayışı tesis etmek için bu toplantı fevkalade yararlı olmuştur. Toplantı sonunda ortak bildiri yayınladık. Ayrıca yükseköğretim alanında bir işbirliğine Milli Eğitim Bakanımız karşılıklı imza attı” ifadelerini kullandı.


Başika çıkışı: Türkiye gereğini yapacak


Gerçekleştirilen ziyaretle birlikte, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başlamasını ümit ettiğini dile getiren Yıldırım, “Yeni inşa edeceğimiz bu dönemde iki ticaretimizi artırmayı, Irak’ın devam eden terörle mücadelesinin sona erdirilmesi konusundaki kararlılığının Türkiye tarafından da aynı şekilde kabul edilip ortak mücadelenin yapılması... Bilhassa Sincar bölgesinde PKK’nın konuşlanması Türkiye’nin milli güvenlik meselesidir. Bu meseleyi de enine boyuna konuştuk. Ya Irak Peşmerge güçleri buradan PKK’lıları çıkaracak ya da Türkiye gereğini yapacak. Bu konudaki duruşumuz nettir. Bunu da bu ziyaret esnasında ifade ettik. Ayrıca FETÖ’nün gerek merkezi hükümette, Bağdat’ta ve diğer şehirlerde olmak üzere, aynı zamanda kuzeydeki Kürt Bölgesel Yönetimi bünyesinde de faaliyetlerinin sona erdirilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istedik. Bu konuda da tam bir görüş birliği sağladığımızı ifade edebilirim” açıklamalarında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS