Başbakandan ilginç "61 hesabı"

Başbakandan ilginç "61 hesabı"

Trabzon'da konuşan Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerde yüzde 61 oy beklediklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Hükümetin icraatlarını anlattı, muhalefeti eleştirdi. Erdoğan, "Korkaklar zafer anıtı dikemezler" dedi.

"61" şifresi

Trabzon'da konakladığı Zorlu Otel'den yürüyerek yaklaşık 100 metre mesafedeki tören alanına gelen Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, beraberindeki bakanlar ve milletvekilleriyle vatandaşları selamladı. Yaklaşık 7 bin kişinin doldurduğu alanda bazı vatandaşlar Başbakan'ın konuşmasını ağaçların üzerinden izledi. Trabzon'a verdikleri Büyükşehir sözünü tuttuklarını belirten Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Ne diyor o güzel Trabzon türküsü 'Trabzon büyük şehir, oy doyamadum tadına, uzaktan sevmek olmaz, gel yakina yakina.' Biz birbirimize o kadar yakınız ki, biz toprağımızla biriz. Biz suyumuzla, denizimizle biriz. Bayrağımızla biriz. Bizim ezanımız bir, bizim kıblemiz bir. Her şeyden öte gönüllerimiz bir. Allah birliğimizi daim etsin. Allah kardeşliğimizi daim, muhabbetimizi muhafaza etsin. Biz Trabzon'la biriz. Ama aramızda bir şifre var 61. Trabzon ne zaman fethedildi 1461'de. Trabzon'un plakası ne 61. Bu kardeşiniz kaçıncı hükümetin başbakanı 61. 26 Şubat'ta bu kardeşiniz inşallah 60'ı tamamlıyor 61'den gün almaya başlıyor. Şimdi sizden bir başka 61 bekliyoruz. 30 Mart'ta büyükşehir Trabzon'dan büyük bir 61 bekliyoruz. Trabzon 61 diyor mu? Maşallah. 41 kere maşallah, 61 kere maşallah."

Bugünkü açılış töreniyle Trabzon'a 537 milyon liralık eser kazandırdıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, Akyazı Stadı ve Spor Tesisleri'nin temelini attıklarını ve Trabzon'a UEFA standartlarında spor kompleksini kazandıracaklarını söyledi.

Öğretmenler Günü mesajı

Başbakan Erdoğan, yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

"Yarın 24 Kasım öğretmenler günü. Fedakar, cefakar öğretmenlerimize şükranlarımızı bir kez daha ifade edeceğiz. Bu tabi bir sembol. Öğretmenler senede bir kez hatırlanacak olan varlıklarımız değildir. Her fırsatta, elimi öpmeye gelenlere şunu söylerim: 'Torunlarım ve çocuklarım ayrı, asla el öptürmeyi sevmem. Sadece 3 kişinin elini öpeceksiniz.' Annenizin, babanızın, öğretmeninizin, hocanızın elini öpeceksiniz. Başka kimsenin elini öpmeyin. Çünkü onlar eli öpülesidir. Olaya böyle bakmamız lazım. Ana okulundan, ilkokuldan başlayıp hayata atılıncaya kadar sabırla, metanetle, büyük bir incelik ve titizlikle insan yetiştiren öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyoruz."

Türkiye'de 600 bine yakın derslikte 900 bine yakın öğretmenin görev yaptığını belirten Erdoğan, Hazreti Ali'nin "bana bir harf öğretinin kölesi olurum" sözlerini hatırlatarak, "Anneye, babaya bir de öğretmene vefa bizim boynumuzun borcudur. Ana okuluyla birlikte 13 yıl boyunca adeta bir mücevheri işler gibi çocuğu bilgi ve beceriyle donatan öğretmenin kadrini kıymetini bilmek, ona hakkı teslim etmek boynumuzun borcudur" diye konuştu.

Öğretmenlerin hakkını bir kenara koyamayacaklarını söyleyen Erdoğan, "Her öğretmen değerlidir. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün tüm öğretmenlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum, milletim adına şükranlarımızı ifade ediyorum" dedi.

"Ula dur da bi konuşuruk oni"

Erdoğan, bu sırada kalabalık arasında kendisine bir şey söylemek isteyenlere de, yöresel şiveyle, "Ula dur da bi konuşuruk oni, dur, dur, dur" diyerek susturdu ve konuşmasına devam etti.

"Diyarbakır buluşması"nı anlattı

Başbakan Erdoğan, "Sizlerle dertleşeceğim, hasbihal edeceğim" diyerek, Diyarbakır'da geçen hafta gerçekleşen Barzani ile buluşmasını ve açılışlara değindi. "Oradaki vatandaşlarımızla kucaklaşarak muhabbetimizi, birliğimizi bir kez daha tazeledik" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Orada tarihi bir günü hep beraber idrak ettik. Biz sizi çok iyi biliriz. Sizler de bizi çok iyi bilirsiniz. Biz milletimizle, özellikle de Trabzon'la aracılar vasıtasıyla konuşan bir iktidar değiliz. Bugüne kadar ne diyeceksek daima açıkça söyledik. Gizleyenlerden, üzerini örtenlerden, söz söyleyip unutanlardan olmadık. Söz söyleyip sözünü çiğneyenlerden, yutanlardan olmadık. Nabza göre şerbet sunan, her gittiği ilde bölgede farklı konuşanlardan da olmadık. İstanbul'da ne söylediysek Van'da da onu söyledik. İzmir'de ne söylediysek Konya'da onu söyledik. Diyarbakır'da ne söylediysek geldik Trabzon'da da şimdi onu söylüyoruz. İzmir'de Türk bayrağını sallayıp Hakkari'de bayrağından utanan partilerden de olmadık. İzmir'de ay yıldızlı bayrağımızı gururla nasıl salladıysak, Hakkari'de, Diyarbakır'da da o bayrağımızı gururla salladık. Her zaman ne dedik; 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.' Bu millet kavramının içinde Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcüsü, Abazası, Romanı, Boşnak'ı var. Türkiye'de ne kadar etnik unsur varsa, anayasal anlamda Türk milletinin içinde bunların hepsi var. Bunu anlamak istemeyenler olabilir. Ama biz burada bu ülkenin çoğunluğuyla hem fikiriz. Irkçı bir parti değiliz. Irkçı partilerin hali de ortada. Milletimizin tamamını kucaklıyoruz. 76 milyona hep birlikte, biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye'yiz diyoruz. Bizim farkımız bu."

"Gidin de orada siyaset yapın"

CHP ve MHP'yi "Sivas'ın doğusuna geçememekle" eleştiren Erdoğan, muhalefeti Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da "tabela partisi" olmakla suçladı. Parti teşkilatlarının yakılıp, yıkılmasına, il başkanlarının kaçırılmasına, "şehit edilmesine" rağmen yılmadıklarını dile getiren Erdoğan, "Ne CHP ne MHP gidebildi. Gidemezler. Onlar siyaset yapmak için kolay ve rahat zeminde olacaklar. Tıpkı kuş tüyü yataklarda yatanlar gibi. Gidin de orada siyaset yapın. Sadece birkaç kez seçim kampanyalarında, o da bizim bu ifadelerimizden sonra birkaç vilayete gidebildiler. Doğuda, Güneydoğu'da yoklar" şeklinde konuştu.

Partisinin 7 bölge ve 81 vilayette bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizim zihinlerimizde, bizim kalbimizde, masamızın üzerinde farklı renklere boyanmış, üzerinde farklı hesaplar yapılmış Türkiye haritalarımız yok. Biz hesap peşinde değiliz. Hesaplaşmanın değil, 76 milyon helalleşmenin peşindeyiz" dedi.

"Korkaklar zafer anıtı dikemezler"

Konuşmasında cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte yeni bir sayfa açıldığını belirten Erdoğan, "Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, Ruslar ülkeyi işgal etmişlerdi. Gazi Mustafa Kemal, 'onlara küselim' demedi" diyerek Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyaret ve Vladimir Putin ile görüşmesi hakkında bilgi verdi. "2023'ün Türkiye'sini farklı hazırlayacağız" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Büyük devlet hatalarıyla değil, gelecek vizyonuyla hareket eden devlettir. Gölgesinden korkan değil, cesaretle barışı, kardeşliği tesis eden, dünyayı kucaklayan devlettir. Sanatçısından korkan devlet büyük devlet olamaz. Mazluma sahip çıkmayan, kendi vatandaşından ürken, korkan, çekinen devlet büyük devlet olamaz. Bize 'aman bu reformu yapmayın, şu adımı atmayın, bölünürüz, parçalanırız, dağılırız' diyorlar. Her zaman söylüyorum. Korkaklar zafer anıtı dikemezler. Korkaklar ileri gidemezler, ülkelerini büyütemez, milletlerine itibar kazandıramazlar."

Erdoğan konuşmasında, muhalefeti kendilerine "seviyesizce iftiralar" atmakla suçladı.  
 
"Uzaya mekik gönderdiler de başörtüsünün ucuna mı takıldı"

Konuşmasında başörtüsüne kamu kuruluşlarında serbesti getirilmesine de değinen Erdoğan, "Ah benim Trabzonlu hemşehrilerim. Başörtüsüne gericilik dediler. Bunlar uzaya mekik gönderdiler de başörtüsünün ucuna mı takıldı? Hızlı tren yaptılar da başörtüsü bu treni raydan mı çıkardı? Marmaray inşa ettiler de başörtüsü tüneli mi tıkadı? Türkülere bölücülük dediler, dillere, kimliklere, kültürlere bölücülük dediler. Sadece milleti aldatmaya gayret ettiler. Ama olmadı. Bunu başaramadılar. Hak er veya geç hakim oldu. Biz iki tane savaş gemisi inşa ettik" diye konuştu.

"İlk Meclis zabıtlarına bakın"

Başbakan Erdoğan gençlerden ilk meclis zabıtlarına bakmalarını, Trabzonlu Ali Şükrü Bey'in hayatını okumalarını istedi ve 10 yıllar boyunca "millete anlamsız yaşam tarzları, kavramlar, kelimeler dayatıldığını" belirtti. "İlk meclis kardeş bir meclis" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Allah bizi farklı kavimler, kabileler şeklinde yarattı. Birbirimizle iyi tanışalım anlaşalım diye, ama üstünlük ancak Hakkın bize verdiği emirleri en iyi uygulayan kimse onunla oluyor. Birbirimizi severken de Türk, Kürt Laz, Gürcü, Çerkez, Abaza olduğu için sevmiyoruz. Biz birbirimizi sadece yaradandan ötürü seviyoruz. AK Parti iktidarını Türkiye'nin aleyhine hiçbir işin içerisinde göremezsiniz. Türkiye'ye zarar verecek hiçbir meselede bizi göremezsiniz. Şehitlerimizi incitecek hiçbir adımı biz atmayız, attırmayız."

"Bir yıldır anneler şehit açısı yaşamıyor"

"Çözüm sürecine" değinen Erdoğan, 1 yıldır annelerin acı yaşamadığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Kan bağımlısı, kan tiryakisi olanlar bize 'ne verdiniz?' diye soruyorlar. Hiçbir şey vermedik, vermeyiz, vermeyeceğiz. Demokrasi, özgürlük, hak ve hukuk bizim ilkelerimiz. Meşru olanın dışına çıkmayız. Hakkı olana hakkı teslim etmekten başka bir şey yapmayız. Biz birinden alıp diğerine vermeyiz. Kimsenin başını öne eğdirmeyiz. Tek bir meselemiz var. Türkiye normalleşsin, kardeşler kucaklaşsın, kan gözyaşı dursun. Horlama, öteleme, dışlama son bulsun."

Yoğun güvenlik önlemi

Erdoğan'ın Trabzon gezisi sırasında yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Cuma gecesi Rusya'nın St. Petersburg kentinden özel uçak ANA ile Trabzon'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak için hiçbir partili alana alınmadı. Özel uçak ANA'nın havalimanına inişi ve Başbakan'ın konvoyunun şehir merkezindeki oteline gitmesi sırasında bir polis helikopteri sürekli havada kaldı ve ışıldakla tarama yaptı. Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın konakladığı otelin önünden geçen ve kentin en işlek caddesi olan Kahramanmaraş Caddesi'nin bir bölümü trafiğe kapatıldı.

Çöp kutuları söküldü

Otelin önü de demir bariyerlerle koruma altına alındı. Öte yandan Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün 15 gündür sürdürdüğü çalışmayla Başbakan'ın geçeceği yolların kenarında bulunan evlerde yaşayan kişilerin GBT taramasından geçirildiği iddia edildi. Miting alanına girişlerde ise sıkı bir arama yapıldı. Bu arada Başbakan Erdoğan'ın şehirde geçeceği güzergahlardaki çöp kutuları da bomba tehdidine karşı söküldü. Miting alanının yanındaki restoran, kafeterya ve dükkanlar da güvenlik nedeniyle miting süresince kapalı tutuldu.

Miting alanındaki halılar da turkuaz oldu

Başbakanlık girişindeki kırmızı protokol halısının Turkuaz renkli halıyla değiştirilmesinin etkileri Trabzon mitinginde de etkisini gösterdi. Başbakan Erdoğan'ın Atatürk Alanı'nda yaptığı toplu açılış töreninde sahne, sahne önündeki merdivenler ve protokolün oturduğu locanın zemini Turkuaz rengi halıyla kaplandı. Erdoğan'ın yerel seçim sürecindeki mitinglerde de Turkuaz rengi kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Bakan çıkarması

Başbakan Erdoğan'ın iki günlük Trabzon gezisinde adeta bakan çıkarması yaşandı. Erdoğan'ın Trabzon'daki toplu açılış törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yanı sıra çok sayıda milletvekili de katıldı.

Elini öptürmedi

Mitingin sonunda Başbakan Erdoğan, TOKİ konutlarının hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. Bu sırada bir vatandaş Başbakan'ın elini öpmek istedi. Ancak Erdoğan, güçlükle elini öptürmekten kurtulduğu vatandaşa sarıldı. Erdoğan, miting alanından ayrılmadan önce de vatandaşlara satranç takımı dağıttı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS