Başbakanlıktan "legal görünümlü yapılar" genelgesi

Başbakanlıktan "legal görünümlü yapılar" genelgesi © AA

Başbakanlık kamu çalışanlarına yönelik "legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla" ilgili genelge yayımladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun imzasıyla yayımlanan genelgede, bu yapılarla ilişki kuran ya da eylem birliği içerisinde olduğu tespit edilen kamu çalışanları hakkında idari ve adli işlem yapılacağı bildirildi.

"Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında"


"Kamu hizmetine girme hakkı da dahil olmak üzere, anayasada yer alan haklardan hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan hukuk devletini ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz" ifadelerinin yer aldığı genelgede, bu tür faaliyetlerin kanunlarda adli ve idari nitelikte yaptırım gerektiren fiiller olarak düzenlendiği hatırlatıldı.


Genelgede, terör örgütleri veya "legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten" yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olan, bu örgüt ve yapıların emir ve talimatlarıyla hareket eden, yardım eden, kamu imkan ve kaynaklarını kullanan veya kullandıran, bu örgüt ve yapılarla mücadeleyi engelleyerek propagandasını yapan kamu çalışanları hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde idari nitelikli işlemlerin yetkili amirler tarafından yapılacağı, suç teşkil eden fiiller yönünden ise durumun ivedilikle adli mercilere bildirileceği belirtildi.


Genelgede ayrıca, belirtilen hususların personel çalışmasına dayalı hizmet alımı ihalesiyle istihdam edilen personel hakkında da ilgili mevzuat çerçevesinde titizlikle uygulanacağı ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS