Son Dakika

Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ahmet Hakan'a saldırıyı kınadı

A A

01.10.2015 - 10:41 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Basın örgütleri Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı. Basın Konseyi'nden "Ahmet Hakan'a saldırı yeni bir gözdağıdır. Siyasi iktidarı göreve çağırıyoruz" açıklaması yapıldı . Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağırdı. Cnn Türk canlı yayınına bağlanan gazeteciler de saldırıya tepkilerini dile getirdi.

Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ahmet Hakan'a saldırıyı kınadı

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, “Üyemiz Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Ahmet Hakan'ı hedef gösteren, ölümle tehdit eden kişilerle ilgili İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz" dedi. 

Ahmet Hakan'a saldırı!

Ahmet Hakan'a saldırıya AK Parti'den kınama

Melih Gökçek'ten flaş Ahmet Hakan açıklaması!

Kılıçdaroğlu'ndan Ahmet Hakan'a saldırı açıklaması

Abdurrahim Boynukalın'dan açıklama

Ünlü isimlerden Ahmet Hakan'a saldırıya tepki

TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Seçime giderken medya kuruluşlarının ve gazetecilerin Cumhurbaşkanı, iktidar ve iktidarı destekleyen bazı yazarlar tarafından sürekli hedef gösterilmesi sözlü ve fiziksel şiddeti körüklemektedir.Her ne kadar geçici iktidarın Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de basının özgür olduğuna inansa da bu ülkede her gün bir yayın organı basılmakta, gazeteciler saldırıya uğramaktadır. Son olarak aylardır iktidar yanlısı medya organlarının yazarları tarafından açıkça dayak ve ölümle tehdit edilen üyemiz Ahmet Hakan, dün gece korumasıyla birlikte saldırıya uğramış ve hastaneye kaldırılmıştır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef alan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Ahmet Hakan'a yönelik tehditlerle ilgili bugüne kadar seyirci kalan ve görevini yerine getirmeyen İçişleri Bakanlığı'nı görevini yapmaya, gözaltına alındığını öğrendiğimiz saldırganların kimliklerini açıklamaya davet ediyoruz.Bağımsız ve bağlantısız gazetecilerin her türlü baskıya rağmen görevlerini yapmaya devam edeceğini tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz"

Basın Konseyi'nden açıklama

Basın konseyi Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyla ilgili açıklamasında, "Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeliyiz" diyerek siyasi iktidarı göreve çağırdı.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle:

"Son zamanlarda medyaya yönelik baskılar, siyasilerin ve bazı köşe yazarlarının, “Onun tırnaklarını da dişlerini de sökmesini biliriz", “İstesek sinek gibi ezeriz" şeklindeki ifadeleriyle güçlenen bu saldırılar, kabul edilemez.Bu çirkin tavırlar gözdağıdır, basına hiza verme çabalarıdır.Gece geç saatlerde televizyon programını tamamlayarak, evine dönmeye çalışan gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırı aslında; insan haklarına, demokrasiye, basın-ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına yapılan alçak bir saldırıdır.Üzerlerinde devletin can güvenliğini hissetmeyen gazeteciler, bugün her açıdan özgür değildir. Bir milletvekilinin, Hürriyet Gazetesi binasının önüne giderek olay yaratıp gazetecilere gözdağı vermesini, siyasi iktidarın ciddiye almadığını gördük.Bu ortamların yaratılmasına izin verirsek, bazıları da üzerine vazife çıkarıp mafya tarzı saldırılara geçer. Şunu açıkça söylemek zorundayız:Siyasi iktidar, ülkeyi yönetendir. Bu nedenle yaşanan bu durumun sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Hükümeti, İçişleri Bakanlığı'nı, Valileri, vandalizme dur demeye çağırıyoruz. Bunlar şiddettir.Caydırıcı önlemler alınmadığında da şiddetin egemenleştiği görülür. Bugün Ahmet Hakan'ın kaburga ve burun kemikleri kırıldı. O'nu koruyamadık… Sıranın kime geleceğini bilmiyoruz. Başta siyasi iktidar olmak üzere, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.Gözdağı veren saldırılar gerçek gazetecileri korkutmaz, yıldırmaz. Gazeteci Ahmet Hakan'a, Hürriyet Ailesi'ne ve tüm medya dünyasına geçmiş olsun diyoruz."

Orhan Birgit: "Saldırı tüm özgür gazetecilere yöneliktir"


Basın Konseyi eski başkanlarından Orhan Birgit, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakana yönelik saldırı nedeni ile yakın tarihimizdeki benzer olayları hatırlattı.

Duayen gazeteci Orhan Birgit, şunları söyledi:

" Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı ve CNN Türk 'ün Tarafsız Köşe programının yapımcısı Ahmet Hakana yapılan saldırı, sadece sayın Hakan'a değil,tüm özgür gazetecilere yöneliktir. Havuz medyasında bir süreden beri eleştiri sınırlarını aşan; gazetecilik etiği ile ilgisi olmayan, kendilerine ancak ' Sahibinin Sesi' diyebileceğimiz kimi kabadayılık müsveddelerince Sayın Aydın Doğan ve Doğan Grubuna yönelen yazılı ve sözlü hücumlar, ne yazıktır ki kaba kuvvet kullanma aşamasına gelmiştir. 65 yılı aşan meslek yaşamımda, 1960 öncesinin özgür basını susturma çabalarının hortlatılması dönemine dönülmek istenildiğini gördüğüm için endişeliyim.O dönemin muhalif gazetelerinden Yeni Sabah'ın sahibi rahmetli Safa Kılıçlıoğlu da,yine merhum gazeteci Sadun Tanju da Haftalık KİM Dergisinin sahibi olarak ben Orhan Birgit te benzer saldırılarda yaralanmıştık. 1 Kasım Milletvekili genel seçimine dört hafta gibi kısa bir sürenin kaldığını da unutmayarak yurttaşlar arasında kardeş kavgası başlatmayı planlayan güçler, demokrasimizin görüntü vermeyen düşmanlarıdır. Hangi makamda ve görevde bulunurlarsa bulunsunlar,kendilerine öncelik ile yakın tarihimizi okumalarını öğütlerim."

"Şiddet dili beni ürkütüyor"


İnternet haber sitesi Karar.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan CNN Türk canlı yayınında Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı. Ocaktan "Yazarlar, gazeteciler birbirleriyle zaman zaman polemik yapabilirler ama toplumda şiddet dilinin bu kadar ön plana çıkması beni ürkütüyor. Mutlaka aydınlığa kavuşturulmalıdır. Maalesef yaşadığımız toplumda kutuplaşmaların böyle bir boyuta taşınması hiç istemediğimiz bir şey" dedi.

"Orta çağda gibiyiz"


Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de CNN Türk yayınında görüşlerini paylaştı. Sözlerine "haber alma hakkı gasp edilemek istenen Türk halkına geçmiş olsun" diyerek başlayan Türenç şunları söyledi:

"Nicedir bunu yaşamaktayız. Siyasi iktidar ülkeyi yönetiyorsa önlemleri de almakla yükümlüdür. Kendimizi orta çağda hissetmeye başladık. Ahmet Hakan'ın yaşam hakkın elinden alınmak istendi. Caydırıcı önlemler alınmıyor. Bunun sonucu düşünceyi tutsak etmek isteyen anlayışın egemenliği. Ne zamandır gazeteciler bu ülkede tutsak. Böyle bir dönem yaşamadık. 40. yılımı yaşıyorum medyada ben böyle bir dönem yaşamadım."

"Basın özgürlüğü yerlerde"


Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı Cnn Türk'e değerlendiren bir diğer isim de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto'ydu. Olcayto "Türkiye'de gazetecilik yapmak her gün biraz daha zorlaşıyor. Basın özgürlüğü yerlerde. Hürriyet'e yapılan baskın büyük bir utançtır. Büyük bir korku iklimi yaratılıyor. Gazeteciler yazmasın, halk bilgilenmesin isteniyor. Ahmet Hakan nicedir hedefteydi. Ona yapılan saldırı son derece çirkin bir saldırı. Mutlaka yalnız Türkiye'de değil yurt dışında da büyük tepki uyandıracaktır. Türkiye'yi artık çağdaş demokrasilerin arasında saymamaya başladılar. Bu da bizim halkımızın layık olduğu bir düzey değil" açıklamasını yaptı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu: "Saldırı basın özgürlüğüne yapıldı"

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) tarafından yapılan açıklamada Gazeteci Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı, "Bu çirkin saldırı aslında basın özgürlüğüne yapılmıştır." diye kınadı.

TGF Yönetimi adına Genel Başkan Yılmaz Karaca'nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Ülkemizde neredeyse ortadan tamamen kaldırılmakta olan basın ve ifade özgürlüğü, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a evinin önünde yapılan vahşi saldırıyla bir darbe daha almıştır. Üstelik bu saldırı daha vahimdir zira adeta göstere göstere gelmiştir. Ahmet Hakan'ın daha önce açıkça tehdit edildiğine ve bir gün evinin önünde darp edileceğine ilişkin kamuoyuna da yansıyan mesajlar henüz tazeliğini korumaktadır. Dolayısıyla aynı zamanda önce güvenlik güçlerinin, sonrasında da hukukun çok önemli bir sınavıdır bu. Gerçek suçlunun veya suçluların bulunup cezalandırılması şarttır. Görünürdeki saldırganlardan çok azmettirici veya azmettiricilerin ortaya çıkarılması mutlaka gerekmektedir. Basın tarihimiz nice alçak saldırılarla doludur. Ama aynı onurlu tarihimiz cesur ve kararlı gazetecilerin de korkusuzluğunu, herşeye rağmen canları pahasına dik duruşlarını da yazar. TGF olarak Ahmet Hakan ve basın özgürlüğünden yana olan tüm meslektaşlarımızın yanındayız, sonuna kadar da yanında olacağız. Hakan'a, Hürriyet Gazetesi'ne ve Türk basınına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, konunun takipçisi olduğumuzu özellikle vurguluyoruz."

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği: "Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınıyoruz"

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınayarak, "Türkiye Foto Muhabirleri Derneği olarak, gazeteci Ahmet Hakan'a evinin önünde gece yarısı yapılan saldırıyı kınıyoruz. Halkı adına konuşan, yazan gazetecilerin akşam evlerine dönerken kapılarının önünde karanlığın içinden gelen kişilerce dövüldüğü bir Türkiye'de basın özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığını hatırlatıyoruz. Hergün aynı tedirginlikle, korkuyla evlerine giden, sabah araçlarına binen gazetecilerin olduğu bir Türkiye kimsenin istediği bir Türkiye değildir. Hepimiz biliyoruz ki saldırıyı yapan 4 kişi 'saldırıyı yapanlar' değildi. Seçilmiş kişilerden gelen 'evinin önüne geliyorum', 'korkaktır', 'hiç dayak yememiş' söylemleri, kahpece yapılan bu saldırının ortamını hazırladı. Özgür basının bir gün hepimize lazım olduğunu altını çizerek hatırlatıyor, gazeteci Ahmet Hakan'a geçmiş olsun diyoruz" ifadelerine yer verdi.  
İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden kınama

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesini kınadı.

İGC Başkanı Misket Dikmen, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının tüm cesur kalemleri korkutmaya yönelik olduğunu belirterek, Ahmet Hakan'ın bazı kesimlerce hedef gösterildiğini savundu.

Saldırganların yakalanmasının olumlu bir gelişme olduğunu ancak olayın arkasındaki isimlerin de mutlaka ortaya çıkarılması gerektiğine işaret eden Dikmen, şunları kaydetti:

"Hürriyet gazetesinin etkin yazarlarından Ahmet Hakan Coşkun'a yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Ahmet Hakan'ın saldırıdan ağır yara almadan kurtulması ve saldırganların yakalanması sevindiricidir.

Ancak önemli olan bir süredir açıkça tehdit edilen Ahmet Hakan'a yönelik bu saldırıyı organize
edenlerin ortaya çıkarılmasıdır. Geçmişte de gazeteciler öldürülerek, dövülerek, hapse atılarak susturulmaya çalıştı fakat hiç biri yılmadı. Ahmet Hakan gibi cesur kalemler de bu tür alçakça saldırılara göz yummayacaktır ve kendi ifadesiyle 'doğru bildiği yolda ilerleyecektir'. Ülkemizdeki basın ve ifade özgürlüğüne kara bir leke daha düşüren bu saldırıyı şiddetle kınıyor, Ahmet Hakan Coşkun başta olmak üzere Hürriyet gazetesi ailesi ve basın camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."