Başsavcı Turan Çolakkadı'dan da açıklama

Başsavcı Turan Çolakkadı'dan da açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da yaşanan krize ilişkin açıklama yaptı. Çolakkadı, savcı Muammer Akkaş'ı kendilerini yanıltmak ve basına bilgi sızdırmakla suçladı.

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın soruşturma dosyasının kendisinden alındığı ve soruşturmanın engellendiği açıklamaları üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da basın açıklaması yaptı. Kameraların karşısına geçen Çolakkadı şunları söyledi:

"Kuralları yeni koymadık, en kısa sürede bildirmek zorunda"

"Dün sizlere bir basın açıklaması vermiştik. Orada şöyle demiştik: 'Başsavcıların, savcıların üzerinde denetim ve gözetim yetkisi vardır, bu yasada böyle yazılıdır.' Soruşturmaları başsavcılar başlatır ya da yetki verdiği vekiller ya da cumhuriyet savcıları yaparlar. Başsavcılığımız iki yüz kadar savcıyı bünyesinde barındırıyor. Ne rastgele soruşturma başlatır ne de bitirir. Bürolar şeklinde çalışıyoruz. Belli suçları belli bürolar yürütüyor. Çalışma talimatımız var. Bu yıllardan beri yürürlükte. Zaman zaman değiştiriyor, bütün savcılara, bütün kurumlara, emineyete gönderiyoruz. Son çalışma kitapçığımız 1 Ekim 2012. Kuralları orada koymuşuz. Bugün koymamışız. Dün açıkladığımız gibi şöyle diyoruz: 'Cumhuriyet Savcıları önemli olayları, kamuoyunu ilgilendiren medyada yer alacak en kısa sürede, faksla, telefonla Cumhuriyet Başsavcısına ya da Vekiline bildirir. Vekiline bildirirse o başsavcıya bildirir. Böyle bir şey olmazsa kaos olur. Herkes kafasına göre yaparsa kaos olur.

"Kayıtlara başka isimler girilmiş, yetki olmayan yerlerde soruşturmalar yapılmış"

İki yıldır kayıtlara başka isimler girilmiş ya da hiç kaydedilmemiş. Bir savcı isterse yırtar, isterse işleme koyar. Bilen gören yok. Bizim talimatımızda diyor ki, 'Soruşturmaların hukuka uygun yürümesi için gizliliğe riayet edilecek'. Biz basın açıklaması yapabiliriz; ya basşsavcı ya vekili ya da basın sözcümüz yapar.

"Medyaya sızdıranın soruşturması başka savcıya verilir"

Elindeki soruşturma bilgisini medyaya aktaranların soruşturması başka savcıya verilir. Bu yıllar önce yazdığımız talimatta böyle. Geçmişte de buna riayet etmeyeni değişitirdik. Esasen biz yüzlerce evrakı alıp başkasına verebiliriz. Savcı tarafından yanlış aktarılıyor.

"5 savcı ve 1 başsavcı vekili inceliyor"

Bir başsavcı vekili ve 5 savcımız dosyayı inceliyor. Bu 5 savcı yanlış yapacak da 1 savcı mı doğru yapacak?

"Salı günü görüştük, Başsavcı Vekilinin haberi yok, beni yanılttı"

Başsavcıya bildirilecek. Yönetmelik daha kesin hale getirdi. Salı günü konuştuk; vekili ile beraber geldi. Vekilin haberi yok. Bir şeyler anlattı, bir kısmı İzmir'de, bir kısmı bizim yetkimiz olmayan yerlerde. TMK yetkisine giren bir durum yok. Cebir ve şiddet yok ise, TMK organize suçlara da bakmaz. Arkadaşımız bir takım bilgiler verdi ama dedim ki, 'Dosyayı Başsavcı Vekiliyle beraber okuyun bana yarın bilgi verin'. 'Yarın size detaylı bilgi veririz' diye gittiler ama sabahleyin geldik ki olay medyada. Bunun üzerine bir de basın açıklaması yaptık. Gizlice hemen medyaya intikal ettiriliyor, bir yandan emniyete intikal ettiriliyor. Savcılar medyanın gücüyle soruşturma yapabilir mi? Medyaya aktarmak suç değil mi?

"Kapsamlı dosyalar var inceleniyor"

5 kişi şimdi dosyayı inceliyor. Kapsamlı dosyalar var. Şunu huzurunuzda ilan ediyorum. 35 yıldan fazladır bu meslekteyim. Hiç kimseden emir almam. Türkiye'de 35 yıldan beridir Terör Mahkemelerinde görev yaptım. Bütün amacımız, hukuk uygulansındır, buna çaba sarfediyoruz. Kimseden emir almam. Hak neyse yerini bulacak. Ne fazla ne eksik...

600 kadar hakim savcının çalıştığı bir adliye, şu veya bu sebeple yargının rencide edilmesini, yanlış anlamalara sebebiyet verilmesini önlemek için bu açıklamayı yapıyorum.

"Savcının sızdırmaktaki amacı ne?"

Sizlerin hiçbirinize özel bir bilgi vermiyorum. Bilgi vereceksek yazılı veya sözlü sizi çağırıp basın açıklaması yapıyoruz. Bunun dışındakilere itibar edilemez. Bir savcı, başsavcı ve vekiliyle görüşüp, 'Yarın bilgi vereceğim' diyorsa, ertesi gün medyaya bilgi verebilir mi? Sızdırıyorsa, bunun amacı nedir? Soruşturma dosyası onda. Bir de daha önce hazırlayan kolluk amirlerinde var."

"Kimin oğlu olursa olsun adaletin gerektirdiği uygulanır"

Başsavcı Çolakkadı gazetecilerin sorularını da yanıtladı. "Size de bilgi verilmiş, soruşturmayı yürütmek savcının yetkisinde değil mi?" sorusuna, "Bilgi falan verilmemiş. Bir gün öncesine kadar bizim de haberimiz yoktu. DGM'de TMK'da uzun yıllar çalıştım. Başsavcıdan bilgi kaçırılır diye bir şey yok. Mahkemenin kararını savcılık istiyor. Savcılık tutuklama ister, mahkeme kararını almadan bırakabilir. Ona bir yetki veriliyor. Kullanır kullanmaz. Bir not verilecek, bunu uygulayacaksınız. Hiçbir şey karartılamaz. Kim suçlu olursa olsun, hiçbir şey karartılamaz. Kimin oğlu olursa olsun adalet neyi gerektiriyorsa yapılacaktır" yanıtını verdi.

"Bakanla görüşmedim ama görüşebiliriz de yıllardır 100 kere görüşmüşüzdür"

Çolakkadı, Adalet Bakanı ile görüştüğü iddialarına ilişkin de "Benim lojmanım 105 haneli bir apartman. Girişinde 24 saat özel güvenlik var, kapıları otomatik şifreli. 'Bakan geldi bu evde görüştüler' deniyor. Bahçeşehir'de görüştüğümüz nereden çıkmış. Biz bakanla görüşebiliriz de bunda bir şey yok. Biz bakanla yıllardır 100 kere görüşmüşüzdür. Bu Vali ile İçişleri Bakanının görüşmesi gibi bir şey" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS