Başsavcılık açıkladı: 'Darbe girişimiyle ilgili ilk davalar 2017'de açılacak'

Başsavcılık açıkladı: 'Darbe girişimiyle ilgili ilk davalar 2017'de açılacak'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, FETÖ soruşturmalarına ilişkin ilk davaların 2017 yılı başında açılacağı duyuruldu. Başsavcılığın açıklamasında, soruşturma kapsamında 4 bin 359 asker ve sivilin tutuklu olduğu bildirildi.

İstanbul'da akademisyenlere FETÖ operasyonu


Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, FETÖ soruşturması hakkında bilgi verdi. Kodalak, "FETÖ soruşturması kapsamında şu anda 4 bin 359 asker ve sivil tutuklu bulunuyor. Bu rakamlar sürekli değişiyor" dedi. Soruşturma kapsamında asker ve sivil soruşturulan kişi sayısının toplamda 10 binin üzerinde olduğunu ifade etti.


Adil Öksüz'ün baldızları ve kayınbiraderinin eşi gözaltına alındı


Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kodalak, "FETÖ soruşturmasında ilk davalarımızı, kesin bir tarih vermemekle birlikte 2017 yılının başında açmaya başlayacağız" dedi.


Kodalak, Türkiye genelindeki 3 binden fazla hakim ve savcıyla ilgili FETÖ kapsamındaki soruşturmayı tek elden yürüttüklerini belirtti, "Hakim savcı soruşturmalarında davaları tek tek açmayı düşünüyoruz. 3 bin hakime dava açacaksak, 3 bin ayrı dava açacağız. Bunun haricinde sadece olaylarla irtibatlı, aynı olayın içinde bulunmuş hakim-savcı olursa onları beraber açacağız" diye konuştu.


Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, "FETÖ soruşturmasında ortaya çıkan Akıncı Üssü'ndeki görüntülerde tespit edilen Kemal Batmaz'ın aslında darbenin çok kritik isimlerinden biri, Adil Öksüz kadar önemli olduğunu, belki de onun üstü olabileceğini gördük, değerlendirdik. Bu şekilde darbenin bir karanlık yüzünü daha ortaya çıkarmış olduk" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS