Son Dakika

Baydemir'den Topbaş'ın damadının serbest bırakılmasına tepki

A A

09.05.2017 - 15:38 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın damadının tahliye edilmesine ilişkin konuştu. Baydemir "Bu milletin hepsi de büyükşehir belediye başkanlarına damat olacak diye bir kaide, böyle bir olanak, böyle bir fırsat yok ki" dedi.  

Baydemir'den Topbaş'ın damadının serbest bırakılmasına tepki

HDP Grup Sözcüsü Baydemir, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Silopi'de bir panzerin evin duvarına çarpması sonucu evde uyuyan 2 çocuğun hayatını kaybetmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Baydemir, "Bu bir kaza değil, cinayettir. Tartışma yaratıyorlar, panzer sürücüsü alkollü mü değil miydi? Mesele panzer sürücüsünün alkollü olup olmadığı değil, mesele iki çocuğun hayatına kast edilmesidir. Son bir yılda Cizre'de, Silopi'de, Nusaybin'de, Sur'da 141 çocuğun hayatına kast edildi. Bugüne kadar bu halkın çocuklarına yöneltilen bu saldırıdan kaç tane güvenlik görevlisi yargılandı, ceza aldı? Sessiz kalan, gözyaşı dökmeyen, benim evladımla eş değerdir demeyen Türkiye'nin batı, kuzey yakasındaki her bir insan bundan mesuldür" diye konuştu.

İBB Başkanı Topbaş'ın FETÖ'den tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın serbest bırakılmasına da değinen HDP Sözcüsü Baydemir, şunları söyledi: 

"Bir büyükşehir belediye başkanının damadı sağlık gerekçesiyle serbest bırakılıyor. Darbe suçlamasıyla tutuklanana bir büyükşehir belediye başkanını damadı sağlık sorunları gerekçesiyle ve uykusuzluk yaşamış olduğu gerekçesiyle serbest bırakılıyor. Darbeye karşı çıkan, darbeye karşı başbakanla, meclis başkanıyla ve muhalefet  liderleriyle aynı bildiriye imza atan İdris Baluken hastanede, hastane ranzasında tutuklanıp ceza evine konuluyor. Meclis'in sıvacısı bu suçlamayla görevinden atılıyor ama Kavurmacı serbest bırakılıyor. Diyorlar ki 'Sıvacı olmayacaksın, Kavurmacı olacaksın. Bank Asya'ya para yatırmayacaksın, büyükşehir belediye başkanının damadı olacaksın'. E bu milletin hepsi de büyükşehir belediye başkanlarına  damat olacak diye bir kaide, böyle bir olanak, böyle bir fırsat yok ki. Sen bir öğretmensen bir emekçiysen eğer arkan sağlam değilse maruz kalacağın uygulama bu olacak. Darbenin siyasi ayağı hala iş başında olacak, sorgulanmayacak tek bir işlem uygulama başlatılmamış olacak"