Bayram öncesi yola çıkacaklara "ilaç" uyarısı

Bayram öncesi yola çıkacaklara "ilaç" uyarısı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.Dr. Güneş Yavuzer, 4 günlük Ramazan Bayramı tatili nedeniyle memleketlerine ve tatil bölgelerine gitmek için trafiğe çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.

Bir basın toplantısı düzenleyen Prof.Dr. Güneş Yavuzer, sürücülerin bilinçlendirilmesiyle trafik kazalarının önlenebileceğini ifade etti.

Yavuzer, "Sürücülerimizi bilinçlendirmemiz gerekiyor. Sürücülerimizin tabi ki alkollü kullanmayacaklarını aç ve susuz kullanmamaları gerektiğini biliyoruz. Ancak kullandıkları ilaçlara da vurgu yapmak gerekiyor. Çünkü bazen sinüzit için, baş ağrısı için kullanılan ilaçlar dikkati dağıtabiliyor. Çocukları koruma amaçlı olarak arkada oturtmamız lazım. Emniyet kemerlerinin de çocuklara göre ayarlanması önemli bir husus" diye konuştu.

Türkiye'de trafik kazalarında sakat kalan ve hayatını kaybeden insan sayısının batı ülkelerine oranla çok fazla olduğunu belirten Güneş Yavuzer,  kazalarda kurtarma uygulamalarının önemine değindi.

Yavuzer, "Kaza yerine ulaşan kişilere büyük rol düşüyor. Aracın içinde sıkışmış olan kişileri hemen bilinçsiz bir şekilde dışarı çıkarmak, daha önce oluşmamış yaralanmalara davetiye çıkarabilir. Eğer arabada bir patlama riski yoksa, yanmıyorsa yaralıyı oynatmadan yanında kalmak daha doğru olacaktır. Yaralının bilinçsizce bir yere taşınması doğru değildir. Çünkü yaralının bulunduğu yerden çıkarılırken ya da taşınırken beyin ve omuriliğine zarar verme ihtimali yüksektir. Böyle durumlarda ambulansı, sağlık görevlilerini beklemek gerekir. Ancak yaralının yanından ayrılmamak da çok önemli. Çünkü yaralı korkmuş ve kendine zarar verecek şekilde hareket edebilir. Bu durumda ise yaralıyı sakinleştirip görevlileri beklemek gerekir" dedi.

Öte yandan, toplantıya 2011 yılında eşiyle birlikte geçirdiği trafik kazası sonucu yaralanan ve Kadıköy Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde tedavi gören 76 yaşındaki Sayra Erkan da katıldı.

Kaza sonucu boyun omurlarında kırık olan Sayra Erkan 4 yıllık tedavi sürecinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Sürücüleri uyaran Erkan, “Siz ne kadar dikkatli olursanız olun karşıdan gelenlerin de kazaya sebebiyet verebileceklerini unutmayın. Herkes araba kullanırken çok dikkatli olmalı" dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS