Bayram tatili kaç gün: 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor?

  1. Türkiye
Bayram tatili kaç gün: 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor?
Bayram tatili kaç gün: 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlıyor?

Bayram tatilinin kaç gün olacağı sorusuna cevaplar art arda geliyor. Kurban Bayramı üzerine Türkiye’de yaşayanların “Kurban Bayramı ne zaman başlıyor" sorusuyla birlikte, “Kurban Bayramı tatili kaç gün” olacak sorusunu merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan bayrama dair önemli açıklamalar geldi.

Bayramın başlamasına bir aydan daha az bir süre kalırken, akıllara ilk gelen sorunun cevabı şu ana kadar net verilmiş değil. Bayram tatili 10 gün olacak mı sorusuna Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlardan açıklamalar geldi. Bu zamana kadar Bakanlar Kurulu’ndan 10 günlük tatil hiç çıkmazken, gözler 14 Ağustos 2017 tarihine, Pazartesi gününe çevrildi. Şu ana kadar tatile dair açıklamalar nasıl?

Erdoğan "turizm" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin tatil üzerine çalışmaların olduğunu, 10 gün olup olmayacağını Bakanlar Kurulu’nun açıklayacağını söyledi. Erdoğan, turizm dedi. Durumun müsait olması durumunda 10 günlük tatilin turizm açısından iyi olacağını açıkladı.

Yıldırım: Bakanlar Kurulu'nda belli olacak

Başbakan Binali Yıldırım, Pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu’nda konunun açılacağına ve nihai kararın verileceğini söyledi. Yıldırım tatil konusunda farklı düşüncelere sahip olan iki kesimin olduğunu söyledi. İş dünyası “10 gün tatil olmasın”, turizmciler “tatil olsun” açıklamasında bulunduklarını söyleyen Yıldırım, kendi şahsi düşüncesi üzerine bir açıklama yapmadı.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ekonomi Bakanı'nın açıklamaları

Çavuşoğlu'ndan "Antalya" açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tatil üzerinden Antalya’dan milletvekili seçildiğini bu yüzden 10 günlük tatile evet diyeceğini açıkladı.

Zeybekçi'den ihracat vurgusu

Bakanlar arasında sadece Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tatil konusunda olumsuz düşünüyor.  Zeybekçi “Türkiye olarak, tatilden daha çok çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Kurtulmuş: Ümit vermek doğru olmaz

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş “Ümit vermek doğru olmaz” dedi. Kurtulmuş “Henüz belli olmadı, belli olmadan herhangi bir şey söylemek, ümit vermek doğru olmaz. Ama her hâlükârda bayram tatili ümidimiz var, yani kısa da olsa bayram tatilimiz var. Uzun olursa ne âlâ, turizm bakımından ama şu haliyle bile bayramda Türkiye'nin birçok yerinde turizm açısından çok ciddi hareketlenme var ve daha da olacağını biliyoruz” açıklamasında bulundu.

Eroğlu: Sıla-i Rahim var

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Bayramın önemi” üzerinde durdu. Eroğlu “Bakın kurban çok önemli. İstanbul’da, Ankara’da Anadolu’nun her yerinden insan var. Sıla-i rahim diye bir şey var, ana-baba ziyareti var, mezar ziyaretleri var, kurban kesme var, akraba ziyaretleri var. Bu yönü var bir de insanlar tatil yapamıyor. Bizim arkadaşlar gece gündüz çalışıyor. Cumartesi-pazar çalışıyor. Buraya geldiğimiz güne kadar birçok ili ziyaret ettik. Çok çalışanlar için bir nefes almaktır. Yanlış anlaşılmasın ben karar vermedim. Karar mercisinde ben değilim. Hükümetimiz salı günü karar verecektir. Bazı bakanlarımız paydos olsun diyor bazı bakanlarımız istemiyor. Bana göre Kültür ve Turizm Bakanı ister ama Ekonomi Bakanımız istemeyebilir. Ama sonunda hep birlikte oylama yapıldıktan sonra aynı kararı alırız” açıklamasında bulundu.

Bayram ne zaman başlıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı için Dini Takvim oluşturdu. Türkiye’de tatil günlerini ayarlayanlar, bayramın ne zaman ve Eylül ayının kaçında başladığını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı takvime göre;

31 Ağustos 2017 / Kurban Bayramı Arifesi 
1 Eylül 2017 /  Kurban Bayramı 1. gün 
2 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 2. gün 
3 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 3. gün 
4 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 4. Gün

Önemli bilgi: Ramazan Bayramı’nın birinci gününden önceki gün “Arife günü” değildir. Arife günü sadece Kurban Bayramı’ndan önceki güne denilir.

Gözler 14 Ağustos’a çevrildi.

14 Ağustos 2017 tarihinde yapılacak olan Bakanlar Kurulu, tatil hakkında son kararını verecek. Bakanlar Kurulu Sözcüsü Bekir Bozdağ kararı kamuoyuna açıklayacak.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS