Bayramlarda oruç tutulur mu? İşte Diyanet’in yanıtı…

Bayramlarda oruç tutulur mu? İşte Diyanet’in yanıtı…

Ramazan Bayramı’nın idrak edildiği günlerde kaza orucu tutmak isteyen kişiler bayram oruç tutulup tutulamayacağını araştırmaya devam ediyor. Diyanet bu soruyu resmi internet adresi üzerinden yanıtlamıştı. Peki, bayramlarda oruç tutmak günah mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı dini konular üzerine sıkça sorulan soruları internet adresi üzerinden yanıtlıyor. Diyanet’e en çok yöneltilen sorulardan biri ise bayramlarda oruç tutmanın hükmü olmuştu. Konuyu tüm detaylarıyla açıklayan Diyanet, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda neden oruç tutulamayacağını şöyle açıklıyor


Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 395-396; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 336). Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir ve bu anlamından ötürü ona “fıtır bayramı (iftar bayramı)” denilmiştir. Ramazan bayramının ilk günü, bir aylık Ramazan orucunun iftarı anlamına gelir. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak, Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki, bunun yakışıksız bir davranış olduğu ortadadır.


KURBAN BAYRAMI’NDA ORUÇ TUTULABİLİR Mİ?


Allah için kurbanların kesildiği kurban bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah’ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 49).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS