hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bayrampaşa çevik kuvvete bombalı ve silahlı saldırı

  Bayrampaşa çevik kuvvete bombalı ve silahlı saldırı
  expand
  KAYNAKAA, DHA

  Bayrampaşa Çevik Kuvvet Merkezi'ne bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Saldırının ardından kaçan 2 kadın terörist bir binada sıkıştırıldı. Teslim ol çağrılarına yanıt alamayan polis operasyonu sonucunda 2 kadın terörist öldürüldü. İstanbul Valisi Vasip Şahin 1'i saldırıda diğeri operasyon sırasında olmak üzere 2 polisin yaralandığını açıkladı. Anadolu Ajansı öldürülen iki saldırganın terör örgütü DHKP/C üyesi Çiğdem Yakşi ile Berna Yılmaz olduğunu duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne terör saldırısı düzenlendi.

  Binanın önüne saat 10 sularında taksiyle gelen 2 kadın terörist, nizamiyeye önce el bombaları attı ardından uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

  Saldırının ardından Bayrampaşa'dan son fotoğraflar

  Kurşun geçirmez camlar ve güçlendirilmiş kapı sayesinde saldırı hedefine ulaşmazken, atılan el bombasının patlamadığı öğrenildi. Çıkan çatışmada bir polis kolundan yaralandı. Bölgedeki kan izlerinden kadın teröristlerden birinin de yaralı olduğu anlaşıldı. Kargaşadan faydalanan teröristler bir süreliğine izlerini kaybettirdi. Ancak yerdeki kan izlerini fark eden polis, saldırganların sığındığı apartmanı bulmakta gecikmedi.

  Bölgeye özel harekat timleri sevk edildi, bu esnada çevre apartmanlarda yaşayanlar tek tek evlerinden tahliye edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teröristlerin sıkıştırıldığı bina ve çatışma anları

  Binanın çevresinde güvenlik önlemi alan polis teröristlere teslim ol çağrısı yaptı. Teröristlerin bu çağrıya yanıt vermemesi üzerine polis binaya operasyon başlattı. Operasyona bir polis helikopteri de havadan destek verdi. Bölgeden sık sık patlama ve silah sesleri duyuldu. Yaklaşık 2 saat süren operasyon sonucunda 2 kadın terörist öldürüldü. 

  Kimlikleri belli oldu

  Bayrampaşa'da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne yönelik silahlı ve bombalı saldırı gerçekleştirdikten sonra girdikleri binada öldürülen iki saldırganın terör örgütü DHKP/C üyesi Çiğdem Yakşi ile Berna Yılmaz olduğu belirlendi.

  Polise böyle ateş açtılar

  İstanbul Valisi Şahin olay yerinde

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne saldırı düzenleyen 2 kadın teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

  Operasyonu, saldırının gerçekleştiği Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde takip eden Vali Şahin, gazetecilere açıklama yaptı. Şahin, "Saat 09.45 gibi Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne C kapısı girişine 2 bayan terörist tarafından saldırı gerçekleşti.Onun akabinde devam eden operasyonlar neticesinde de 2 terörist etkisiz hale getirilmiştir bayan teröristler. Konuyla ilgili arkadaşlarımız hem kimlikleri hem hangi örgüte ait  oldukları konusunda detaylı çalışmalarını  devam ettiriyorlar" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vali Şahin, "Teröristler ölü mü ele geçirildi?" yönündeki soruya "Etkisiz hale getirildiler" yanıtını verdi.

  Vali Şahin, yaralı polislerin durumuyla ilgili sorulan soruya ise, "Şu andaki tespitlerimize göre 2 kişi etkisiz hale getirilen. Başka kimseler var mıydı onlarla ilgili detaylı incelemeler yapılacak. Yaralı polisimiz çok hafif yaralanma geçirdi. Otobüs içindeki cam kırığından kolunda sıyrık var. Bir tanede operasyon sırasında bacağından hafif yaralanan arkadaşımız var. Durumları gayet iyi" yanıtını verdi.

  Bayrampaşa çevik kuvvete bombalı ve silahlı saldırıFotoğraf: Ozan Köse / AFP

  Yaralı 2 polis hastanede

  Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne yönelik 2 kadın teröristin düzenlediği bombalı ve otomatik silahlı saldırı ile sonrasında düzenlenen operasyonda yaralanan 2 polis Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı.  Polislerden biri, saldırıya hedef olan çevikkuvvet otobüsünün kırılan camlarının isabet etmesi, diğeri de 2 kadın teröristin etkisiz hale getirildiği operasyon sırasında ayağından hafif yaralanmıştı. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayrampaşa çevik kuvvete bombalı ve silahlı saldırıFotoğraf: Ozan Köse / AFP

  Cenazeler Adli Tıp'ta 

  Teröristlerin cenazeleri Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Cenazeler getirilmeden önce, polis ekipleri Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'nun önünde geniş güvenlik önlemleri aldı. Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve zırhlı araçlar kurum önünde konuşlandırıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu arada, polis, Adli Tıp Kurumu önünde bekleyen Halkın Hukuk Bürosu üyesi bazı avukatları güvenlik gerekçesiyle uzaklaşmaları yönünde uyardı. Bunun üzerine avukatlarla polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis, kurum önünde bekleyen biri kadın 2 kişiyi gözaltına aldı.
  Berna Yılmaz ile Çiğdem Yahşi'nin cenazeleri saat 16.55 sıralarında 2 ayrı ambulansla Adli Tıp'a getirildi. Cenazelerin taşındığı ambulanslara polis araçlarının da eşlik ettiği görüldü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow