BDP'li vekillere tahliye yok

BDP'li vekillere tahliye yok

Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi BDP'nin tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım, İbrahim Ayan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ın tahliye taleplerini reddetti.

Diyarbakır'daki KCK ana davasında tutuklu yargılanan ve Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından tahliye talebinde bulunan BDP'li milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın başvurularını, savcılığın da tahliye görüşüne rağmen 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi reddetti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi de, BDP'nin tutuklu yargılanan milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ın tahliye taleplerini reddetti.

Detaylar...

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin tutuklu Milletvekili Mustafa Balbay hakkında verdiği karardan sonra Diyarbakır Barosu, BDP'li tutuklu milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa), Gülser Yıldırım (Mardin) ve Kemal Aktaş'ın (Van) tahliye edilmeleri için Diyarbakır'da yargılandıkları 5 ve 6'ncı Ağır Ceza Mahkemelerine başvuruda bulunmuştu.

İlk ret mahkemeden

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan hakkında mahkemeye sunduğu mütalaada Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay hakkındaki kararına atıfta bulunup, uzun tutukluluk süresi ve Yıldırım ile Ayhan'ın seçilmiş kişi olduğu gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu.

Savcının talebini bugün değerlendiren Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın tahliye taliplerini reddetti. Mahkeme kararı 2'ye kar 1 oy çokluğuyla aldı. Karara bir üyenin muhalefet şehri koyduğu öğrenildi. Terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla Gülser Yıldırım 15 yıla kadar, İbrahim Ayhan ise 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Savcı tahliyelere ret istedi

Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş hakkında savcı mahkemeye bugün sunduğu mütalaada 3 milletvekilinin tahliye taleplerinin reddedilmesi yönünde talepte bulundu. Savcı, mütalaasında Anasaya Mahkemesi'nin Mustafa Balbay hakkında verdiği kararın bireysel başvuruda bulunduğu gerekçesiyle sadece Balbay'ı bağladığını belirterek, 3 milletvekilinin tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi. 

Mahkeme, BDP'nin tutuklu yargılanan milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ın tahliye taleplerini reddetti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi de redddetti

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi de, Diyarbakır KCK davasında tutuklu yargılanan Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş ve BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ile Şırnak KCK davasında tutuklu yargılanan BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın tahliye talebini reddetti.


CHP'li Milletvekili Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesinin kararı üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilmesinin ardından avukatlarınca tahliye edilmeleri için başvuru yapılan tutuklu milletvekilleri Irmak, Aktaş ve Sarıyıldız'ın dosyaları savcılıkça incelendi.


Mahkeme, savcının terör örgütü PKK'nın üst yapılanması olan KCK'ya yönelik operasyonda yakalanan, 14 Nisan 2009 yılından bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle yargılanan Milletvekili Aktaş, 18 Nisan 2009 yılından bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle yargılanan tutuklu Milletvekili Irmak ve 27 Nisan 2009 yılından bu yana terör örgütü üyesi ve yöneticisi olma suçundan yargılanan tutuklu Milletvekili Sarıyıldız'ın tahliye taleplerinin reddine karar verilmesi yönünde sunduğu ve Anayasa Mahkemesi kararının Balbay'ın bireysel başvurusu sonucu verildiği için söz konusu kararın sadece Balbay'ı bağladığını öne sürdüğü mütalaa ve avukatlarının tahliye taleplerini inceledi.


Mahkeme, Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu sanık Kemal Aktaş, Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu sanık Selma Irmak ve Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu sanık Faysal Sarıyıldız'ın tahliye talebini reddederek, oy birliği ile tutukluluklarının devamına karar verdi.


Başdanışman'dan karara tepki

Adalet Bakanlığı Başdanışmanı Adnan Boynukara, Twitter'dan mahkemenin verdiği karar tepki gösterdi. Boynukara mesajında "Onca yasal düzenlemeye ve emsal kararlara rağmen, ne bu şimdi" dedi.

 

"HSYK'ya şikayet edeceğiz"


Bu arada BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, KCK davasında tutuklu yargılanan BDP'li milletvekillerinin tahliye taleplerinin reddedilmesiyle ilgili, "Bu karara imza atanlar hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayet dilekçesi vereceğiz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS