Bedelli askerlik başvuruları başladı mı? 2019 bedelli ücreti

Bedelli askerlik başvuruları başladı mı? 2019 bedelli ücreti

“Bedelli askerlik ücreti ne kadar?” ve “Bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlayacak?” sorularının cevabı en çok araştırılanlar arsında ilk sıralarda yer alıyor. Araştırmalar devam ederken Milli Savunma Bakanlığı MSB’den son dakika ücret açıklaması geldi. Bedelli askerlik hayali kuran gençlere rahat bir nefes aldıran haberin ardından bedelli askerlikle ilgili detaylar en çok araştırılanlar listesinde ilk sıralara yerleşti. Peki, bedelli askerlik ücreti ne kadar? İşte detaylar…

Bedelli askerlik düzenlemesi yeni askerlik sisteminin yasalaşmasıyla birlikte kalıcı hale geldi. Asker adaylarının cevabını en çok araştırdığı konuların başında ise bedelli askerlik ücretinin ne kadar olacağı sorusunun cevabı yer alıyor. Konu ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı MSB’den son dakika açıklaması geldi. Öte yandan bedelli askerlik başvurularının ne zaman başlayacağı da en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. İşte, bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili tüm merak edilenler…


BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularının önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Bakaya ve yoklama kaçakları için 1 Kasım’da sona ermesi bekleniyor. Yani 460 binin üzerindeki yoklama kaçağı 1 Kasıma kadar başvurularını yapmak zorundalar. Yasanın kabulü sonrası yoklama kaçağı ve bakaya olanlar ise bedelli askerlik düzenlemesine başvuru yapamayacaklar.


MSB’DEN BEDELLİ ÜCRETİ MÜJDESİ


2019 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 31 bin lira olarak belirlendi. Sistem gereği 6 ayda bir defa 6 aylık kat sayı göz önüne alınarak bedel ücretine zam yapılması gerekiyor. Yani normal şartlarda Temmuz ayı ile birlikte 31 bin liralık bedelin artması gerekecekti. Ancak Milli Savunma Bakanlığı mağduriyeti önlemek amacıyla bu yıl için ücreti 31 bin lirada sabitledi. Belirlenen ücret 2020 yılının Ocak ayında belirlenen kat sayıya göre artacak.


DÖVİZLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?


Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı. Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.


BEDELLİ ASKERLİK KURASI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularında kontenjan ise 145 bin… Başvuruların 145 binden fazla olması durumunda kuraya gidilecek. Bedelli askerlik kuralarının ise Aralık ayında yapılması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS