Bedelli askerlik ücreti ne kadar? Bedelli askerlik başvuru ve kura tarihi

Bedelli askerlik ücreti ne kadar? Bedelli askerlik başvuru ve kura tarihi

Bedelli askerlik kalıcı hale geldi! Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa teklifi yasalaştı. Bununla birlikte artık yaş şartı aranmaksızın isteyen her yükümlü bedelli askerlik için başvuruda bulunabilecek. Teklif yasalaşmadan önce bakaya ve kaçak olanlar bir defalığına bedelli askerlikten yararlanabilecek. Peki, bedelli askerlik ücreti ne kadar? İşte 2019 bedelli askerlik ücreti…

Bedelli askerlik sistemini içeren yasa teklifi TBMM’de kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan ve Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme böylelikle yasalaşmış oldu. Bedelli askerlik düzenlemesiyle ilgili olarak en çok merak edilenler arasında ise ücret ve başvuru tarihi yer alıyor. Peki, bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlayacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? İşte bedelli askerlikle ilgili en çok merak edilenler…


BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?


Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni düzenlemeye göre yaş şartı aranmaksızın artık her isteyen yükümlü, bedelli askerliğe başvuru yapabilecek. Yasa teklifi öncesinde bakaya ve asker kaçağı olanlar ise düzenlemeden kuraya kalmadan yararlanabilecek. Düzenleme sonrasında asker kaçağı veya bakaya olanlar ise kesinlikle bedelli askerlik düzenlemesine başvurmayacak.  Edinilen kulis bilgisine göre bedelli askerlik başvurularının 1 Temmuz’da başlaması bekleniyor.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?


Yeni sistemde 20 yaşını doldurmuş ve 31 bin TL ödeyenler bedelli askerlik yapabilecek. Bedelli askerlikten yararlananlar bir aylık temel eğitimin ardından terhis olacak.


DÖVİZLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?


Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde, çalışma şartı aranmadan bu madde hükümlerinden yararlandırılacak. Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.


BEDELLİ ASKERLİK KURASI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularında kontenjan ise 145 bin… Başvuruların 145 binden fazla olması durumunda kuraya gidilecek. Bedelli askerlik kuralarının ise Aralık ayında yapılması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS