Bedelli askerlik son dakika: Teklif Meclis’te! Yeni askerlik sistemi

Bedelli askerlik son dakika: Teklif Meclis’te! Yeni askerlik sistemi

Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sistemi TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda onaylandı. Askerlik görevini henüz yerine getirmemiş gençler düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceğini merak ediyor. Öte yandan erken terhis bekleyen askerler de Meclis’ten çıkacak kararı bekliyorlar. Peki yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte detaylar…

Yeni askerlik sistemiyle ilgili yasal düzenleme TBMM’ye ulaştı… Milli Savunma Komisyonu’nda görüşülen düzenlenme komisyonda onaylanarak TBMM gündemine geldi. Öte yandan yeni sistemle ilgili detaylar da gündemin en çok tartışılanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Merak edilenlerin başında ise “Bedelli askerlik ücreti ne kadar?” sorusunun cevabı yer alıyor. Peki, yeni askerlik düzenlemesi ne zaman yasalaşacak? İşte cevabı…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?


Yeni askerlik sistemi TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Teklif bu hafta TBMM’ye gelecek. Teklifin Meclis’te bu hafta onaylanması ve en kısa süre içerisinde Cumhurbaşkanı’na sunulması bekleniyor. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yeni askerlik sistemi yürürlüğe girecek.


BEDELLİ ASKERLİK 2019 FİYATI NE KADAR?


Akar, yedek subaylık sisteminin de devam edeceğini belirterek, "Bedelli askerlik konusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına tekabül ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsur lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak." dedi.


Bedelli askerlik bedelinin 30 bin lira olarak sabit kalıp kalmayacağı sorulan Akar, "Aynı kalmayacak. 40 bin gösterge diyoruz, asteğmenin maaşı her yıla göre değişiyor." yanıtını verdi.


Yeni sistemin gündeme getirilmesinin ardından tek eleştirinin "30 bin liranın fazla olduğu" yönünde geldiğini aktaran Bakan Akar, "Yaptığımız objektif çalışmalarda, projeksiyonlarda bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Bu sistemin karşılanması için bizim buna ihtiyacımız var.


Diğer türlü sistem kendi kendini karşılayamıyor, desteklemiyor. Ayrıca bu miktarı bir seferde, peşin olarak verecekler." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS