Bedelli askerlik sürekli mi olacak? Tek tip askerlik ile ilgili son durum

Bedelli askerlik sürekli mi olacak? Tek tip askerlik ile ilgili son durum

Bedelli askerlik sürekli mi olacak sorusu son günlerde vatani görevini henüz yerine getirmemiş gençlerin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Peki; Bedelli askerlik sürekli olacak mı? Askerlik düşecek mi? İşte, Tek tip askerlik düzenlemesi (Yeni askerlik sistemi) ile ilgili son gelişmeler…

Bedelli askerlik ile ilgili Ankara kulislerinde yüksek sesle konuşulan ihtimaller, vatani görevini yerine getirmemiş gençlerin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Konu ile ilgili en çok merak edilenlerin başında ise bedelli askerlik sistemi sürekli mi olacak? ve bedelli askerlik yasası ne zaman çıkacak? Sorularının cevabı yer alıyor.

Bedelli askerlik ile ilgili soruların temelini oluşturan yeni askerlik sistemi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal tarafından yapılan açıklamalar, gündemde geniş yer tuttu. 

Peki; askerlik süresi düşecek mi? Tek tip askerlik yasası ne zaman çıkacak? İşte, yeni askerlik sistemim ile ilgili tüm merak edilenler…

ASKERLİK YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bedelli askerlik ile ilgili son açıklama AK Parti'den geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 25 Şubat Pazartesi günü yaptığı açıklamada yeni askerlik sistemi (tek tip askerlik) ile ilgili önemli açıklamlarda bulundu. Ajansların son dakika olarak duyurduğu açıklama şu şekilde:

"Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem cumhurbaşkanımızı hem grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayında bu şekillenir ve TBMM gündemine gelir"

ERDOĞAN DETAYLARI ANLATTI

Bedelli askerlik düzenlemesini kalıcı hale getirmesi beklenen yeni askerlik sistemi ya da başka bir deyişle tek tip askerlik düzenlemesi ile ilgili ise merak edilen detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı. İşte, Erdoğan'ın konu ile ilgili değerlendirmeleri:

"Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var."

"10 AYLIK KITA GÖREVLERİNDE MAAŞ ÖDENECEK!"

 Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

TEMEL EĞİTİM BİR AY OLACAK

Bedelli askerlik ile ilgili merak edilen konulara da değinen Erdoğan; bedelli askerliğin yeni askerlik sistemi ile birlikte kalıcı hale geleceğini söyledi.

İşte bedelli ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'da önemli açıklamalar:

Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler.

BEDEL NE KADAR OLACAK?

Öte yandan bedelli askerlik ile ilgili merak edilen diğer bir konu ise bedelin ne kadar olacağı... Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Ergan'ın aktardığı bilgiye göre Ankara'da 2 bin euro (Yaklaşık 12 bin lira) ihtimali üzerinde duruluyor. Ancak yığılma olması ihtimaline karşı Ergan, bedelin arttırılabileceği ihtimalinin de kuvvetli olduğunu hatırlatıyor. Arıca bedelin her yıl yeniden düzenlenmesi de ihtimaller arasında yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS