Bekir Bozdağ müsteşarını görevden aldı

Bekir Bozdağ müsteşarını görevden aldı
Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem görevden alındı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Müsteşar Birol Erdem'i görevden aldı. Erdem'in yerine Kenan İpek'i atamak için hazırlanan kararname, Cumhurbaşkanının onayı için Çankaya Köşkü'ne gönderildi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Müsteşar Birol Erdem'i görevden aldı, yerine Yüksek Müşavir Kenan İpek'i getirmek için hazırlanan kararname köşke gönderildi.


Adalet Bakanlığı'nda müsteşar değişimi Cumhurbaşkanı Gül'ün onayının ardından gerçekleşecek. Bakan Bozdağ ile HSYK'nın sorun yaşadığı bu süreçte Kenan İpek, HSYK üyeliği görevini de yürütecek.


İpek, anayasa gereği müsteşar olarak atandıktan sonra HSYK'nın üyesi olarak kurulda yer alacak. Müsteşarlıktan alınan ve hakim sıfatında olan Birol Erdem ise HSYK tarafından 30 gün içerisinde uygun görülen bir göreve atanacak.


HSYK ile Bakan Bozdağ arasında Adli Kolluk Yönetmeliği açıklaması nedeniyle geçen hafta ciddi bir kriz yaşanmıştı.


Bakan Bozdağ, HSYK'nın açıklama yapma yetkisi olmadığını bildirmiş, ardından da "Benden habersiz açıklama yapmayın. Yetki benim" diyerek uyarı yazısı göndermişti. O dönemki Müsteşar Birol Erdem, HSYK kararına şerh düşmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS