Bekir Bozdağ: "Savcılarsa savcılar, katipse katip..."

Bekir Bozdağ: "Savcılarsa savcılar, katipse katip..."

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, soruşturmanın gizliliğinin ihlalinin suç olduğunu belirterek, "Soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılarsa savcılar, zabıt katibiyse katipler, adli kolluksa adli kolluk hakkında Başbakan Yardımcısı olarak Adalet Komisyonu huzurunda suç duyurusunda bulunuyorum" dedi.

Adalet Komisyonu'nun toplantısında muhalefeti temsil eden üyeler, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile bakanlar hakkındaki iddialar hususunda açıklama yapmasını istedi.

Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya izin vermeyince iktidar ve muhalefet üyeleri arasında tartışma çıktı. İyimaya, konuşmak isteyen Bozdağ'a söz vermedi.

Adalet Komisyonu üyeleri, Danıştay Kanunu'ndaki değişiklikleri görüşmek üzere bir araya geldi. Toplantı, Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın gelmesiyle başladı. Toplantı başlangıcında muhalefeti temsil eden üyeler, kamuoyunda yer alan yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin Başbakan Yardımcısı'nın kameralara açıklama yapmasını istedi. Bu isteğe, Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya karşı çıktı. İyimaya, kısa görüntünün ardından kameraların dışarı çıkmasını istedi.

Muhalefet üyeleri açıklamada ısrar edince, iktidarı temsil eden milletvekilleri ile muhalefeti temsil eden üyeler arasında tartışma çıktı. Bu sırada İyimaya, komisyon toplantısına 10 dakika ara verdiğini duyurdu.

Kameraların ısrarla dışarı çıkmasını isteyen İyimaya, açıklama yapmak isteyen Bekir Bozdağ'a da söz vermedi. Kameraların dışarı çıkmasıyla 10 dakika dolmadan toplantı tekrar başladı.

Bozdağ, toplantıda yaptığı konuşmada, "Soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılar hakkında Başbakan Yardımcısı olarak Adalet Komisyonu huzurunda suç duyurusunda bulunuyorum." dedi.

Bozdağ, komisyon toplantısında yaptığı konuşmada özetle şu ifadeleri kullandı:

"Devam eden soruşturmalarla alakalı biz hukukun işlemesinden yanayız. Bir iddia varsa orada hukuk mutlaka işlemelidir. Ama hukuk hukuka işlemeli ve işletilmelidir. Hukuku işletenler anayasa ve kanunlara göre bunu işletmeli. Türkiye’de iktidar olsun muhalefet olsun hepimizin yanlış karşısında sesini yükseltmesi lazım. Bugün devam eden soruşturmalarla ilgili TCK’nın 285. maddesi çok açık. Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmenin suç olduğunu açıkça yazıyor ve cezasını tayin ediyor. Soruşturmayı yapanlar belli, savcı yapıyor, zabıt katibi var bu işin içinde, adli kolluk var. Eğer soruşturmanın gizliliği esas iken ortaya soruşturmada ne varsa bütün bunların tamamı iliştirilerek, emniyet müdürünün haberi yok, birinci dereceden amirin haberi yok, valinin haberi yok ama bazı gazetelerin, bazı internet sitelerinin, bazı televizyon kanallarının her şeyden haberi varsa, o zaman bizim burada durup, ‘Beyler ne yapıyorsunuz, bizim burada hukuku nasıl böyle kevgire çeviriyorsunuz?’ deme hakkımız var. Bakanın haberi yok, valisinin haberi yok, emniyet müdürünün, emniyet müdür yardımcısının haberi yok ama bazı gazetecilerin haberi var, bazı kanalların haberleri var. Manşet manşet, çarşaf çarşaf bunu ortaya koyuyorlar. Bu soruşturmanın gizliliğini bir savcı ihmal ediyorsa, hangi savcı ihmal ediyor, zabıt katibi yapıyorsa hangisi yapıyor, kolluk yapıyorsa hangisi yapıyor, bunu araştırıp bulmak ve bu insanların haysiyetini, onurunu, şerefini korumakla görevli olanların bu onuru koruma noktasındaki gerekli hassasiyeti gösterme konusunda tedbir almak esasında hukuka sahip çıkmaktır. Sürece müdahale etmek değildir. Buradan ben komisyon huzurunda, soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılarsa savcılar zabıt katipleri ise zabıt katipleri adli kolluksa adli kolluk hakkında Başbakan Yardımcısı olarak Adalet Komisyonu huzurunda suç duyurusunda bulunuyorum. Herkes görevini yapmalı. Hukukun içinde yapmalı. İsmini vermeyeceğim bazı gazetelerle ortak çalışma yapılıyorsa bazı televizyonlarla bazı sitelerle ortak çalışma yapıldığına ilişkin insanlarda bir izlenim uyandırılıyorsa, bu izlenimi uyandıranlar hakkında mutlaka hukukun işlemesi lazım. Keşke geımişte de bu işlemiş olsa. Devleti tanımayanı devleti tanıtmak, bu devletin görevidir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS