Bekir Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na "kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" yanıtı

Bekir Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na "kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" yanıtı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi, "Başkanlık Türkiye'ye kanla değil, Türk milletinin iradesiyle gelecektir, anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram olacaktır" dedi. Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun AK Parti'nin ima ettiği başkanlık sistemine ilişkin "tek adamlık" nitelemesine de "bilgisizlik" yanıtı verdi.

Adalet Bakanı Bozdağ, TOBB Genel Kurulu'nda başkanlık sistemiyle ilgili, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Twitter üzerinden yanıt verdi. Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun, AK Parti'nin ima ettiği başkanlık sistemi için, "Bir kişi konuşacak, istediği adam hapse girecek. Böyle bir başkanlık sistemi" sözlerine ve "tek adamlık" nitelemesine de itiraz etti.

Bozdağ, başkanlığın, yasama ile yürütmenin birbirinden tam ayrı ve birbirine karşı tam bağımsız olduğu sistemin adı olduğunu yazdı. Başkanlık sisteminde yasama ve yasama üyelerinin, parlamenter sisteme göre daha kuvvetli, daha etkin ve daha bağımsız olduğunu söyleyen Bozdağ, başkanlık sisteminin, parlamenter sistemden daha güçlü ve daha etkin bir yasama denetimi sağladığını, kuvvetlerin ayrılığı ve bağımsızlığının tam olduğunu anlattı.

Başkanlık sisteminde, yasama-yürütme seçiminin ayrı ayrı gerçekleştirildiğini, parlamenter sistemde sadece yasama seçimi yapılırken, yürütme seçimi yapılmadığına değinen Bozdağ, şöyle konuştu:

"Başkanlık sisteminde yasama yetkisi ile yürütme yetki ve görevi, doğrudan halk tarafından sandıkta verilir. Oysaki parlamenter sistemde yürütme yasamadan çıkar ve yasamanın güvenine dayanır. Ayrıca bir yürütme seçimi yapılmaz. Bu hakikate rağmen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun başkanlığı tek adamlık diye nitelendirmesi bilgisizlik değilse başkanlığa bühtandır. Halk iradesiyle seçilmiş TBMM'nin, anayasaya göre başkanlık sistemini kabul etmesi halinde başkanlık Türkiye'ye Kılıçdaroğlu'na rağmen gelir. Başkanlık Türkiye'ye kanla değil, Türk milletinin iradesiyle gelecektir, anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram olacaktır. Kılıçdaroğlu, 'kan' demeye devam etse de aziz milletimiz gözünü kan bürümüşlere, ağzından kan damlayanlara inat başkanlığa 'evet' diyecektir. Başkanlık geldiğinde kan almayacak ama bu büyük başarıdan dolayı sevinç gözyaşı dökenler olacaktır."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dün TOBB'un 72. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak. Bir kişi konuşacak, hakim ona göre karar verecek. Bir kişi konuşacak, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Bir kişi konuşacak, istediği adam hapse girecek. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz." ifadesini
kullanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS