Bekir Bozdağ'dan önemli "vatandaşlıktan çıkarma" açıklaması

Bekir Bozdağ'dan önemli "vatandaşlıktan çıkarma" açıklaması

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan avukatlarla buluşmasında çok konuşulacak bir öneride bulundu. Erdoğan teröre destek verenlerin vatandaşlıktan çıkartılmaları gerektiğini söyledi. Başbakan Davutoğlu bu açıklama üzerine böyle bir çalışma olmadığını belirtti. Ancak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan bugün farklı bir açıklama geldi. Bozdağ "gerekli çalışmalar yapılacak" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Erdoğan'dan teröre 'vatandaşlıktan çıkartma' önlemi


Bozdağ Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "vatandaşlıktan çıkarma"yla ilgili sözlerinin sorulması üzerine şu açıklamayı yaptı:


"Bildiğiniz gibi Türkiye'de vatandaşlıklardan çıkarmalarla ilgili düzenlemeler kanun içerisinde yer almaktadır. Talep üzerine vatandaşlıktan ayrılma olduğu gibi vatandaşlığı kazanmış olan yabancıların vatandaşlığının iptaline ilişkin kurallar bir de vatandaşlığı kaybettirmeye ilişkin kurallar var. Şu andaki uygulama bu kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Ancak sayın Cumhurbaşkanımızın dün yaptığı açıklama bunların dışında, yeni bir kural konulmasını öngörüyor. O açıklama üzerine gerekli çalışmalar yapılacaktır."


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avukatlar Günü nedeniyle avukatlara seslenmiş ve "Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil gereken tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız. Bunlar bizim vatandaşımız dahi olamazlar." demişti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri Finlandiya'ya gitmeden önce havalimanında Başbakan Davutoğlu'na da sorulmuştu. Davutoğlu, henüz bu tarz bir çalışmanın olmadığını söylemiş ''terör yapan birisinin vatanla bağı zaten kopmuş demektir'' demişti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS