Bekir Bozdağ'dan Selin Sayek Böke açıklaması

Bekir Bozdağ'dan Selin Sayek Böke açıklaması

Bekir Bozdağ'dan Selin Sayek Böke açıklaması

2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda konuian Adalet Bakanı Bozdağ "İnsanların anasını, babasını, cinsiyetini, doğduğu yeri seçme hakkı yok. Kimse Cenabı Allah'a dilekçe yazıp da 'Beni falan anneden, falan babadan yarat' demedi. Yaratılmışların bütün"hepsi eşittir, hepsi eşrefi mahlukattır. Ben öyle olduğuna inanıyorum, bu manşeti"atanları da kınıyorum" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke hakkında bir gazetede yapılan haberi hem ahlaki hem insani hem hukuki bulmadığını belirterek, "İnsanların anasını, babasını, cinsiyetini, doğduğu yeri seçme hakkı yok. Kimse Cenabı Allah'a dilekçe yazıp da 'Beni falan anneden, falan babadan yarat' demedi. Yaratılmışların hepsi eşittir, hepsi eşrefi mahlukattır. Ben öyle olduğuna inanıyorum, bu manşeti atanları da kınıyorum" dedi.Bozdağ, TBMM Plan ve Bütçe

Komisyonu'nda görüşülen Adalet Bakanlığı bütçesiyle ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'nin Hristiyan olduğuna ilişkin bir haber yapan gazeteyle ilgili eleştirilere değinen Bakan Bozdağ, "Gazetenin manşetini hem ahlaki hem insani hem hukuki bulmuyorum. Böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil" ifadesini kullandı. İnsanların ırkına göre ayrım yapılmasına, aklının erdiği günden beri karşı olduğunu söyleyen Bozdağ, "İnsanların anasını, babasını, cinsiyetini, doğduğu yeri seçme hakkı yok. Kimse Cenabı Allah'a dilekçe yazıp da 'Beni falan anneden, falan babadan yarat' demedi. Yaratılmışların bütün hepsi eşittir, hepsi eşrefi mahlukattır. Ben öyle olduğuna inanıyorum, bu manşeti atanları da kınıyorum" diye konuştu.Bu sırada bazı muhalefet milletvekilleri Bozdağ'a haberle ilgili soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

Bozdağ, bunun üzerine, 2004'e kadar Ceza Muhakemesi Kanunu'nda Adalet Bakanına bir konuda soruşturma yapma talimatı verme yetkisi verdiğini, bunu kaldırdıklarını anlatarak, "Benim yetkim olsa talimat verirdim ama benim şu anda böyle bir yetkim yok" dedi.-Yargının siyasallaşması iddiaları Bakan Bozdağ, herkesin yargının siyasallaşması konusu üzerinde durması gerektiğini vurgulayarak, "Yargının siyasallaşması sadece yargıya değil, herkese büyük zarar verir. Türkiye'de yargının tarafsız, bağımsız görev yapması hepimizin ortak arzusudur" dedi. Anayasa'nın 138. maddesinde, "Hakimler görevlerinde bağımsızdır. Görevlerini yaparken anayasa, kanun ve hukuka bağlı vicdani kanaatlerine göre hareket ederler" denildiğine işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Eğer bizim vicdanımız anayasa, kanun ve hukuka bağlı olmazsa o zaman kine, nefrete, öfkeye, dini veya siyasi görüşe, esen rüzgara bağlı olabilir. Ben bunu her yerde ifade ediyorum. Zaman zaman birileri, 'Ben vicdanıma göre karar verdim' diyor. Anayasamız vicdana göre karar değil, anayasa, yasa ve kanuna bağlı bir vicdana göre karar vermesini söylüyor. Bir dosyada siz bir kişinin suçlu olduğuna inanabilirsiniz. Vicdanen mutmainsiniz ama dosyada delil yoksa, sizin yapacağınız anayasa ve yasalar gereği ona beraat vermektir. Vicdanınızla değil, anayasayla, yasayla ve hukukla bağlı olarak karar vermeniz lazım. Bu noktada herkesin aynı duyarlılıkta olduğuna inanıyoruz ama maalesef Türkiye'de bir noktada siyasi partiler olarak birleşemedik. Bir soruşturma yapılıyor, soruşturma sırasında diyelim ki bir partinin istediği istikamette karar çıktığı zaman o kararı veren hakim kahraman, o kararı veren savcı kahraman, hukukun üstünlüğüne inanan birisi. Eğer tersinden bir karar, istemediği bir karar çıktıysa o kararı veren hakim bağımsız değil, tarafsız değil, aklını, kalbini, vicdanını satmış biri gibi lanse ediliyor. Biz bunu çok yaşadık. Onun için diyoruz ki 17-25 Aralık sürecinde soruşturma yapanlara itimat edip, ondan sonra bu soruşturmayla ilgili başka karar verenlere itimatsızlık edersek, çok büyük hata yaparız. İkisi de hakim, ikisi de savcı. Böyle ayrım yapmayalım."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı