BES kesintisi ne kadar olacak? Zorunlu uygulamada iptal etme nasıl oluyor?

BES kesintisi ne kadar olacak? Zorunlu uygulamada iptal etme nasıl oluyor?

BES kesintisi ne kadar olacak sorusu 2017 Ocak ayından itibaren çalışan tarafından sorulmaya başlanırken, en çok merak edilen ise zorun olsa dahi iptal etme durumu var mı? Devletin zorunlu olarak maaşlardan %3 olarak kesinti uygulanacak bu yeni sistemde sorulması gereken sorular buldu: Zorunlu emeklilik uygulamasına kimler katılıyor? Tüm şirketler ne zaman geçecek? Asgari ücret alan kişiden ne kadar kesilecek? Bu sistemin olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir? İptal etme nasıl oluyor?

BES kesintisi 2017 Ocak ayında başladı. Otomatik olarak katılan bu sistemde çalışanın maaşından belli bir ücret emeklilik sistemine aktarılacak. Zorunlu olarak yapılacak bu kesinti sonrası şayet çalışan devam ettirirse, sigorta üzerinden devlet desteği ile bin lira devlet teşviki alabilecek. (10 yıl kalma sözü verirse) Çalışan kişi T.C vatandaşı olmakla birlikte cinsiyet ayrımı yapılmaksızın yapılacak olan kesinti üzerine vatandaşların aklında birçok soru oluştu. CNN Türk olarak merak edilen sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap veriyor.

Bu sisteme herkes mi zorunlu olarak katılıyor?
Devlet bu sistemi sadece 45 yaşın altında olup sigortalı olarak çalışan kişiler üzerinden zorunlu kılıyor. Ocak ayında başlayan kesintiler tüm şirketler için geçerli değildir. Şirketin çalıştırdığı kişi sayısı baz alınarak zorunlu kesinti aktif oluyor.

Peki hangi şirketler ne zaman zorunlu kesinti sistemine geçecek?
Şirket binden fazlan kişiyi çalıştırıyorsa: 1 Ocak 2017
Şirkette çalışan kişi sayısı 250 ila 999 kişi arasında ise: 1 Nisan 2017
Orta ölçekli şirkette çalışan kişi sayısı 100 ila 249 ise: 1 Temmuz 2017
Küçük ölçekli şirkette çalışan kişi sayısı 50 ila 99 ise: 1 Ocak 2018
Küçük ölçekli şirkette çalışan kişi sayısı 10 ila 49 ise: 1 Temmuz 2018
Esnaf tarzı çalışan sistemde 5 ve 9 kişi çalışıyorsa: 1 Ocak 2019
Memurlar ise bu sisteme 1 Nisan 2017 yılında geçecektir.

Maaşta ne kadar kesinti uygulanacak?


Devlet brüt maaş üzerinden %3 kesinti yapacak. İki örnekle: Asgari ücret ile çalışan kişinin brüt maaşı 1.777 liradır. Bu maaşın %3’ü 53 liraya gelmektedir. Sınır 53 liradır. Devlet en yüksek kesinti olarak 340 lira alacaktır. 11 bin lira brüt maaşın %3’ü 342 liraya gelmektedir.

Sistemin olumlu tarafları
Zorunlu kesinti yapılacağı için vatandaş vergiden muaf olacaktır.
Çalışan kesinti ücretini ödemekte zorlanıyorsa burada devlet çalışana yardımcı olacaktır. Birikim yaptıkça %25 devlet katkısı payı değerlendirilmiş olmaktadır.
En az kesinti 53 lira olduğundan ötürü, 53 liradan fazla kesinti yapanlar isterse kesinti ücretini düşürebilir (minimum 53 liraya kadar). İsterse dondurabilir. Devlet bu duruma izin vermektedir.
Şirket değiştirme durumunda yeni bir kesintisi uygulanmayacak. Kişi istediği şirkette çalışabilir ve ona göre kesinti uygulanabilir.

Sistemin olumsuz tarafları
10 yıl kalma durumu olduğundan ötürü, vatandaş 10 yılı doldurmadan çıkarsa, devlet tarafından yüksek bir kesinti uygulanacaktır. ekonomi uzmanları, vatandaşı keyfi olarak bu sistemden çıkmama konusunda uyarıyor.
Şayet vatandaştan alınan ücret fonları iyi bir şekilde yönetilmiyorsa, vatandaşın istediği geliri almasında zorluk çekebilir. Ekonomi uzmanları, vatandaştan alınan kesintinin takibini yapması uyarısında bulundu.

Zorunlu olan bu uygulamadan vatandaş çıkabilir mi?
Evet çıkabilir. Zorunluluğu sadece iki aydır. İki ay sonra dilekçe üzerinden ayrılmak istediklerini söyledikten sonra prosedür başlar. İlk başta çıkış işlemleri gerçekleşir. Cayma talebi onaylandıktan sonra hemen parayı alamaz. 10 gün sonra iade gerçekleşecektir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS