Beştepe'de şehitleri anma programı

Beştepe'de şehitleri anma programı

Beştepe'de şehitleri anma programı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bulunan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi açılışı ile şehitleri anma programında 15 Temmuz şehitlerinin yakınları, gaziler ve ailelerinin yanı sıra vatandaşlarla bir araya geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu üyeleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan salona “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganları eşliğinde girerken, Erdoğan, salonda bulunan şehit yakınları ve gazilerle yakından ilgilendi.

İstiklal Marşı’nın ardından 15 Temmuz darbe girişimini anlatan bir video gösterildi.

Duygulandıran video

Videoda kalkışmacı askerlerin Türk halkına nasıl saldırdıkları gösterildi, halkın kahraman direnişine yer verildi. Videoyu izleyen bazı katılımcılar fenalaşırken, bazıları da gözyaşlarına engel olamadı. Videonun sonunda “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atıldı.

“Namaz kılarken uçak seslerini duydum”

15 Temmuz darbe girişiminde yaralanan ve tekerlekli sandalye ile sahneye çıkan Turgut Uçar isimli vatandaş, nasıl vurduğunu anlattı.

Asker ile karşı karşıya kaldıklarında askerin geri döndüğünü, başındaki Albay’ın emir verdiğinde askerlerin açtığı ateşten yaralandığını söyleyen Turgut Uçar “Ben uçakların sesini namaz kılmak için gittiğim camide duydum. Eve gittiğimde Cumhurbaşkanımızın meydanlara inin emrini duyduktan sonra elime bayrağımı alıp Kızılay’a geldik. Kızılay’da insanların katledildiğini gördüm. Biz tekbir getirerek Genelkurmay Başkanlığının önüne kadar yürüdük. Asker ile konuştuk, asker geri döndü giderken başındaki Albay ona emir verdi ‘atış serbest’ dedi. Ben o arada vuruldum. Canım hiç yanmadı, 15 metre yürüdükten sonra yere düştüm. Bu FETÖ terörünü Allah kahretsin, Allah devletimize ve milletimize böyle acılar yaşatmasın, Allah Cumhurbaşkanımızın hep korusun” dedi.

Uçar, Fethullah Gülen’in idamını istedi, salondaki şehit aileleri ve gaziler “idam” sloganları attı.

PKK'lı teröristler saldırdı: 5 asker şehit, 8 yaralı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7 şirkete kayyum atandı

Binali Yıldırım: “Başkomutan ve Cumhurbaşkanımız olarak dik duruşunuz hainlerin tuzağını bozmuştur”

“Bugün bir kez daha milletin evinde şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin huzurunda size teşekkür ediyorum. Başkomutan ve Cumhurbaşkanımız olarak dik duruşunuz hainlerin tuzağını bozmuştur. Bu aziz millet sizi her daim koruyacak ve kollayacaktır. Allah sizi başımızdan eksik etmesin” diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz şehitlerinin tüm Türk milletinin çocukları olduğunu kaydetti.

Yıldırım “Bugün rahat nefes alıp veriyorsak, huzurunuzda rahatça konuşabiliyorsak, bağımsız, özgür, demokratik bir Türkiye’de yaşıyorsak bu hiç kuşkusuz önce Mevla’m sonra da şehitlerimizin sayesindedir. Şehitlerimizin tek damla kanı boşa gitmemiştir, hepiniz müsterih olun, şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Onlara kurşun atan, bomba atan, insanlıktan nasibini almamışların yanına bırakmayacağız. Şehitlerimizin isimlerini unutmayacağız” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mehmet Akif Ersoy’un şiirini okudu

Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitleri için yazdığı şiiri coşku içinde okuyan Yıldırım şöyle konuştu: “Türkiye’nin her köşesinde Cumhurbaşkanımızın ‘inin meydanlara’ çağrısına uyarak ölümü kendi içinde öldüren kahramanları bu millet asla unutmayacak. Bazı gazilerimizin yarası ağır, bazıları iyileştiler. Bugün burada yanımızdalar. O kurşun, tank yaralarını asla gizlemeyin, onlar sizin şeref madalyanızdır, onlar sizin gururunuzdur, sizler de bu milletin gururusunuz.

Hakkın ve halkın gücü tankın gücünü yenmiştir. Anayasa, yasalar, hukuk işleyecektir, hayat normale dönmüştür ancak demokrasi nöbeti aynen devam etmektedir. YAŞ çalışmalarını tamamladık. TSK içindeki asker kılığına girmiş FETÖ unsurlarını temizledik, daha da güçlenerek ordumuz ülkemizin geleceği için gereken çalışmaları yapacak. Yaptığımız ve yapacağımız reformlarla ülkemizi toparlayacağız ve 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerleyeceğiz. Kürt ile Türk’ün arasına giren teröristler temizlenecek, Sünni ile Alevi arasına girenler temizlenecek, ülkeyi kamplaştırmaya çalışanları tek tek ayıklayacağız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Darbenin başarısız olması ile hayal kırıklığı yaşayanların ne dediği umurumuzda değil. Tarih yazmaya, dünyayı, Türkiye’yi, geleceği şekillendirmeye devam edeceğiz. Mısır’a ve Suriye’ye yapmak istediklerini Türkiye’ye yapmak isteyenlere geçit vermedik, vermeyeceğiz. Darbecilere göz kırpanlar darbeciler kadar alçaktır. Haine hoşgörü gösteren haindir. Dostluğumuz değerli, öfkemiz şiddetlidir. Bize maşa uzatanın da o maşanın da elini kırarız.”

İsmail Kahraman: “Tarih bu hainliklerini affetmeyecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı sokağa davetinin darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadığının altını çizen TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise, “Milletimiz darbeyi yendi, darbeciler muvaffak olamadı. Cumhurbaşkanımızın meydanlara daveti çok önemli rol oynadı. 7 yaşında bir çocuk annesine, ‘anne asker mi Türk, polis mi Türk’ diye soruyor. Ey bunu söyletenler, bunun söylenmesine vesile olanlar, sizlere lanet olsun. Tarih bu hainliklerini affetmeyecek. Bu büyük millet dik durmaya ve ileriye gitmeye devam edecek. Artık eline silah alan ‘ben darbe yapıyorum’ diyemeyecek. Milletin Meclisi milleti temsil ediyor, milletin Meclisi hadiseyi duyar duymaz müzakerelere devam etti, ışığını söndürmedi, kaptanlar gemilerini terk etmedi. Asker elbisesi giyip TSK’yı lekelemek isteyenler, asker elbisesi giyen teröristlerdir. Bizim Silahlı Kuvvetlerimiz peygamber ocağıdır. Bu birkaç haininin tezgahladığı olayın suçluları cezalandırılacaktır. Bir daha böyle günleri milletimiz yaşamasın. Allah milletimizi, devletimizi böyle badirelerden korusun ve kurtarsın” şeklinde konuştu.