Son Dakika

Haberler... BİLSEM ne zaman? BİLSEM sınav ve başvuru tarihleri 2022

A A

11.01.2022 - 12:21 Son Güncelleme:

Bilim ve sanat merkezleri sınavları için başvuru aşamasıyla ilgili detaylar belli oldu. İlköğretim 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yetenek alanlarına göre sınıflandırılacağı işlemler sonrasın kayıt hakkı elde edecek adaylar netleşecek. Peki, BİLSEM sınavları ne zaman? İşte 2022 BİLSEM sınav ve başvuru tarihleri…

Haberler... BİLSEM ne zaman? BİLSEM sınav ve başvuru tarihleri 2022

MEB bünyesinde bilim ve sanat merkezlerinde eğitim alacak öğrencilerin belli olacağı süreç başlıyor. Adayların yeteneklerinin tespit edilmesinin ardından alanları ortaya çıkacak, belirli kriterlere göre yapılacak değerlendirme sonrasında da kayıt hakkı elde eden isimler duyurulacak.

BİLSEM 2022 SINAVLARI NE ZAMAN?

Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci tanılama sürecine ilişkin işlemler; 1, 2, 3 ve 4. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılacak.

Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilme işlemleri 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 19 Şubat-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında öğrenciler yetenek alanlarına göre değerlendirmeye alınacak. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler, 19 Ağustos'ta ilan edilecek.

BİLSEM NEDİR?

Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM); örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.