Binali Yıldırım: 'Kararsızlar yüzde 10'un üzerinde'

Binali Yıldırım: 'Kararsızlar yüzde 10'un üzerinde'

Başbakan Binali Yıldırım, KKTC'den dönüşünde 16 Nisan referandumu öncesinde değerlendirmelerde bulundu, "Kararsızlar yüzde 10'un üzerinde" dedi. Yıldırım, Avrupa ülkelerinin propaganda yasağına karşılık da "Ne yaparsa yapsınlar, bizim milyonlarca vatandaşımız orada memleketi için ne gerekiyorsa onu yapacaktır" ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım Kktc dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeminde 16 Nisan'da halk oyuna sunulacak anayasa değişiklik teklifi vardı. Seçmendeki kararsızlığın sürdüğünü söyledi. Başbakan Yıldırım, "Kararsızların şu anda ne seviyede olduğunu doğrusu bilmiyorum ama hâlâ yüzde 10'un üzerinde olduğunu düşünüyorum. Yani kararsızların önümüzdeki birkaç hafta içinde, yeterli süre var, karar verecek noktaya geleceklerini tahmin ediyorum" dedi.


Erdoğan'dan Hollanda'ya sert tepki: Bunlar Nazi kalıntısı


Yıldırım'a başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin Türk bakanlara yönelik konuşma yasağı da soruldu. Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Bazı Avrupa ülkelerinde ne yazık ki bu halk oylaması kampanya döneminde akla, izana uymayan birtakım uygulamalara şahit oluyoruz. Almanya başta olmak üzere, Hollanda da buna dahil edilebilir, Avusturya zaten pusulayı şaşırmış vaziyette. Ama ne yaparsa yapsınlar, bizim milyonlarca vatandaşımız orada memleketi için ne gerekiyorsa onu yapacaktır."


Çavuşoğlu'nun uçuş izni iptal edildi


Başbakan, Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye yönelik tavrında iç siyasetlerine ilişkin kaygılarında etkili olduğunu hatırlattı. Bununla birlikte bu tavrı "Hayır"a destek olarak da yorumladı. Yıldırım, şöyle konuştu: "Orada bölücü PKK sempatizanları, FETÖ'nün bütün elemanları ortalığı kasıp kavuracak, her türlü propagandayı, her türlü etkinliği yapacak, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi makamlarına sıra gelince türlü bahaneler. Bir akıl tutulmasıdır gidiyor. İnsanın aklına 'Bunlar da 'hayır' kervanına katıldılar' diye geliyor. İçeridekiler bu kadar kuvvetli yapamıyorlar."


Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı'nın Avrupa'da miting yapıp yapmayacağının ise henüz netleşmediğini söyledi. Yıldırım, "Cumhurbaşkanımızın düşüncesi var ama henüz netleşmiş değil program. Uygun bir formatta program ayarlanabilirse pekala düşünebilir. Her ülke böyle değil, mesela 20 Mart'ta Danimarka'ya gideceğim, Danimarka'da böyle bir toplantı yapacağım, aynı zamanda da resmi görüşmeler yapacağız, onların bu konuda olumsuz bir tavırları yok" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS