Bingöl'de zihinsel engelliyi "Deccal" diye gözlerini oyarak öldürmüş

Bingöl'de zihinsel engelliyi "Deccal" diye gözlerini oyarak öldürmüş

Bingöl'de bir zihinsel engelliyi işkence ederek öldüren kişinin mahkemede anlattıkları dehşet verdi. Babasının marketinde çalışan Ahmet Tokuş'u "deccal" olduğu için, "çay kaşığıyla gözlerini oyarak" öldürdüğünü, "meleklerin kendisine yardım ettiğini" söyledi. Mahkeme sanığın "akli dengem yerinde değil" savunmasını kabul etmedi ve ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası verdi.

Bingöl'ün Karşıyaka Mahallesi'nde 22 Mart 2015 günü Zeyyat Bingöl, babasına ait markette çalışan zihinsel engelli Ahmet Tokuş'u işkence ederek öldürdü ve polise teslim oldu. Tutuklanan Bingöl'ün yargılanmasına Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi'nde 11'inci duruşmayla devam edildi. Duruşmaya Ahmet Tokuş'un ailesi ve avukatı bizzat, sanık Zeyyat Bingöl ise tutuklu bulunduğu Van F Tipi Cezaevi'nden SEGBIS sistemiyle katıldı.


''Mekanın cennet olsun abim'' mesajını paylaşan katile 20 yıl hapis


"Gözlerini çıkardığımda kıpırdıyordu"


Önceki duruşmada, "Ben şahsı 'Deccal' olarak bildiğim için öldürdüm. O 'Deccal'dı, sihirbazdı. Önce başına sert cisimle vurdum. Kanlar içinde yere düşünce parmağımla gözünü çıkarmaya çalıştım ancak çıkaramadım. Aklıma çay kaşığı geldi, sonra tornavida ile her iki gözünü çıkardım. Gözlerini oyduğumda Ahmet kıpırdıyordu. Onu öldürdüğümü kabul ediyorum" dedi.


Zeyyat Bingöl, 2003'ten beri Multipl skleroz (MS) hastası olduğunu ve depresyon tedavisi gördüğünü ifade ederek, tahliyesini talep etti.


'Hiç adam öldüren görmediniz mi?'


"Canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek"


Sanığın ve avukatının tahliyesine yönelik talep, mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, sanığın beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan maktulü tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme cezada herhangibir indirim de yapmadı.


İkizlerini öldüren baba yaşamına son verdi


"Adalet tecelli etti"


Öldürülen engelli Ahmet Tokuş'un ailesinin avukatı Nur Zeynep Canlı, duruşmadan sonra yaptığı açıklamada şöyle konuştu:


"Sanık Zeyyat Bingöl'ün Ahmet Tokuş'u canavarca hisle, tasarlayarak, eziyet çektirerek ve kasten öldürmek suçundan duruşmasının son günüydü. Bugün karar verildi. Nihayet adalet tam anlamıyla tecelli etti. Bu sanığın ve bu tür insanların ıslahı mümkün değildir. Topluma kazandırılması da söz konusu olamaz."


İşkence edilerek öldürülen engelli genç Ahmet Tokuş'un babası Mehmet Tokuş da, "Adalet bize büyük bir teselli verdi. İkinci acıyı yaşatmadı. Mahkeme heyetine teşekkür ediyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS