Birecikliler IŞİD ve PYD'nin top atışları altında tedirgin

Birecikliler IŞİD ve PYD'nin top atışları altında tedirgin

Suriye sınırındaki Birecik ilçesine bağlı Ziyaret Mahallesi sakinleri, sınırın karşı tarafında IŞİD ile PYD arasındaki top atışları nedeniyle tedirginlik yaşıyor.

Halep'e bağlı Cerablus'un kontrolü IŞİD'in, hemen karşısında Fırat Nehri'nin ayırdığı Zormağara köyü ise PYD'nin elinde bulunuyor. Son günlerde hareketliliğin yaşandığı bölgede iki grup birbirlerinin mevzilerini top atışlarıyla hedef alıyor.


Sınır hattındaki Ziyaret Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, özellikle gece boyunca devam eden patlama ve top sesleri nedeniyle tedirgin oluyor.


Mahalle sakinlerinden Hüseyin Zayi, Cerablus ve Zormağara köyünden şiddetli patlama sesleri geldiğini söyledi. Sınıra yakın bölgedeki bahçeleri olduğunu anlatan Zayi, "Her ne kadar Türkiye tarafında olsak da patlamalar olduğunda tedirginlik yaşıyoruz. Tarlaya giderken endişeleniyoruz" dedi.


Ziyaret Mahallesi'nin karşısında aynı ismi taşıyan Cerablusa bağlı köyde yaşayan vatandaşların günlük hayatlarını sürdürdükleri, tarlalarında çalıştıkları görüldü.


Bu arada IŞİD'in Cerablus'ta sınıra döşediği mayın nedeniyle bölgedeki başıboş hayvanların telef olduğu öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS