"Bizim kültürümüzde kız ölmeli!"

"Bizim kültürümüzde kız ölmeli!"

Berlin'de geçtiğimiz Ocak ayında önce bıçaklanıp ardından yakılarak öldürülen Maria'nın iki katil zanlısının yargılanmasında sona gelindi. Davanın dokuzuncu duruşmasında Maria'nın üvey babası, sanık Eren T.'nin babası ile aralarında geçen telefon görüşmesini anlattı. Üvey baba Baki C., sanık Eren T'nin babasının konuşma sırasında "bizim kültürümüzde kızın öldürülmesi zorunlu" dediğini aktardı.

Almanya'nın Berlin kentinde  öldürülen Maria'nın iki katil zanlısının yargılanmasında sona gelindi. Yarın 10'uncu duruşması yapılacak. Haftaya cuma günü yapılacak son duruşmada da hakim iki sanık hakkında kararını verecek.

Hürriyet'ten Ali Varlı'nın haberine göre davanın dokuzuncu duruşmasında mahkeme Maria'nın üvey babası Baki C.'yi tanık olarak dinledi. Baki C., ifadesinde sanık Eren T.'nin babası ile aralarında geçen telefon konuşmalarını anlattı.

Kürtaj için bize yardımcı ol

Maria'nın üvey babası ifadesinde kendisinin de başlangıçta çocuğun doğmasına karşı çıktığını belirterek, “Maria çok gençti. Bu nedenle başlarda ben de çocuğun aldırılmasından yanaydım. Ancak çok geç kalındığını öğrendim. Ayrıca Maria da hiç aldırmak istemedi” dedi.

Üvey baba, sanık Eren T.'nin babasının kendisini aradığını ve Maria'nın çocuğunun aldırması için yardım istediğini belirtti.

Üvey baba Baki C., sanık Eren T.'nin babasıyla aralarında geçen telefon konuşmasını şöyle aktardı:
“Bana telefonda 'sen bize yardım etmek zorundasın' dedi. Ben de kendisine 'o benim üvey kızım. Ayrıca 18 yaşından büyük. Ben yardım edemem' dedim. Bunun üzerine bana 'senin kızın hamile olsa sen ne yaparsın' diye sordu. Konuşmanın sonunda ise "bizim kültürümüzde kızın öldürülmesi zorunlu" dedi.”

Türkiye'de evlenmeyi istiyordu

Üvey baba, Maria'nın hayat dolu bir kız olduğunu ve Türkiye'yi de sevdiğini belirterek, “Bizim küçük prensesimizdi. Doğacak kızına Dilara ismini koyacaktı. Türkiye'de evlenmek istiyordu. Eren'i de çok seviyordu. Eren ona pahalı hediyeler alıyordu. Eşim Eren için 'çalışkan bir çocuk bu' derdi” dedi.

"Eren'i görmek istemiyorum"

Maria'nın hamile kalmasıyla birlikte Eren'in de tavırlarının değiştiğini anlatan tanık, Eren'in genç kızı merdivenlerde yuvarlamakla tehdit ettiğini de mahkemede anlattı.
Tanık, “Bir keresinde Maira, Eren ile buluşması sırasında annesini arayıp ağlayarak 'anne gelip beni alın. Ben Eren'i görmek istemiyorum' dedi. Bunun üzerine ben hızla onların buluştuğu yere gidip Maria'yı eve getirdim” dedi.

Diri diri yakıp öldürdüler

Maria davasında yargılanan Eren T. ile Daniel M., 19 yaşındaki sekiz aylık hamile Maria'yı 22 Ocak 2015 günü evinden alıp Köllnischen Heide olarak bilinen ormanlık alana götürdü. Burada genç kadını biri tutup diğeri göğsünden ve karnının altından bıçakladı. Ardından yanlarında getirdikleri benzini genç kadının üzerine döküp, çakmakla karnındaki bebekle birlikte diri diri yaktı.

İki sanık da duruşmaların başladığı Ekim ayından beri suskunluğunu koruyor. İfade vermeyi ret eden sanıklarla ilgili kararın gelecek hafta yapılacak son duruşmada verilmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS