Boğaziçi Üniversitesi'ndeki jiletli saldırgana 14 yıl hapis cezası

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki jiletli saldırgana 14 yıl hapis cezası

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü içinde bulunan kız öğrenci yurduna girip bir kız öğrenciyi jiletle yaraladığı gerekçesiyle yargılanan Yasin P. , "cinsel saldırıya teşebbüs" suçundan 13,5 yıl , "işyeri dokunulmazlığını ihlal etmek" suçundan ise 6 ay olmak üzere toplam 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya mağdur kız öğrenci G.G.B katılmazken, tutuklu sanık Yasin Polat cezaevinden getirilerek duruşmada hazır bulundu. Mahkeme Başkanı sanık Polat'tan savunma yapmasını istedi. 


Tanıklar kız öğrenci yurdundaki jiletli dehşeti anlattı


Kız yurdundaki jiletli dehşet güvenlik kamerasında


Savunmasını yurtta kalan öğrencileri suçlayarak yapan Polat yurda gece 2-3 cıvarı  kardeşi Şeref Polat ve arkadaşı Barış Aydın ile birlikte gittiğini söyledi. Yurda bir kız öğrenci tarafından davet edildiğini ileri süren sanık tesadüfen girdiği bir odada kalan kız öğrencinin onu görünce bağırmaya başladığını, korkutup susturmak için cep telefonun yapıştırdığı jileti çıkardığını, kız öğrenci üzerine gelince de  elinin kesildiğini söyledi. Daha sonra kaçmaya başladığını anlatan Polat, "Çıkışta güvenlik görevlisi beni durdurmaya çalıştı ama ben elinden kurtulup kaçtım" dedi.  Son sözü sorulan Polat, "Cinsel saldırı suçlamasını kabul etmiyorum. Gece vakti bir kızın odasına girmenin büyük suç olduğunu biliyorum. Onu incittiğimi de biliyorum. Ama cinsel saldırı suçundan beraatimi istiyorum" diye konuştu.  


Mahkeme: Suçu sabit


Kararını açıklayan 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Yasin Polat'a "Cinsel saldırı" suçunun sabit olduğu gerekçesiyle 12 yıl hapis cezası verdi. Saldırıyı jiletle işlediği gerekçesiyle cezayı yarı oranında artırarak cezayı 18 yıla çıkaran heyet, saldırının teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle cezayı 13 yıl 6 aya indirdi. "İş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek" suçundan da 6 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, Yasin Polat'ın 14 yıl hapis cezasına çarptırılmasına oy birliğiyle karar verdi. Mahkeme, "kasten yaralama suçundan" ise suçun koşulları oluşmadığı gerekçesiyle bu suçtan hüküm verilmesine yer olmadığına karar verdi.


İddianame


Soruşturmayı yürüten savcılık, olay sonrasında yakalanan şüphelilerden Yasin Polat hakkında "cinsel saldırıya teşebbüs", "kesici aletle yaralama", "konut dokunulmazlığını bozma" suçlarından 16 yıldan 20 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlemiş, suça iştirakten hakkında soruşturma yürütülen diğer şüpheli Ş.P. hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti. 


Olayın geçmişi


Boğaziçi Üniversitesi 1. Kız Öğrenci Yurdu'nda 8 Ağustos 2015 tarihinde meydana gelen olayda, Yasin Polat, sabaha karşı yangın merdivenlerinden yurda girmiş, yurtta kalan  öğrencilere saldırı girişiminde bulunmuş ancak alarmın çalması üzerine paniğe kapılarak bir kız öğrenciyi yaralayıp olay yerinden kaçmıştı. Suça katıldığı iddia edilen kardeşi Ş.P.'nin de olay yerinde bulunduğu ve Yasin Polat'la bitlikte kaçtığı iddia edilmişti. Kamera görüntülerinden tespit edilen şüpheliler, olaydan 4 gün sonra polis tarafından Sarıyer'de yakalanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS