Brüksel saldırılarının 3. şüphelisi de yakalandı

Brüksel saldırılarının 3. şüphelisi de yakalandı

Belçika'da yaşanan dünkü terör saldırılarını düzenleyen Belçikalı El Bakraoui kardeşlerle saldırı öncesi havaalanında görüntülenen üçüncü şüpheli de Anderlecht'te yakalandı.

Brüksel Havalimanı'ndaki intihar saldırılarını gerçekleştirenlerin Khalid ve Brahim el-Bakraoui ismindeki iki kardeş olduğu kesinleşti. İki kardeşle birlikte havaalanındaki saldırı öncesi görüntülenen ve dün akşamdan bu yana aranan Najim Laachraoui, Anderlecht'te yakalandı. Bu kişinin Paris katliamıyla da bağlantısı olduğu düşünülüyor.

Savcılar, Laachraoui'nin DNA örneğinin Paris saldırganlarının kullandığı evde bulunduğunu ve söz konusu şahsın, geçtiğimiz günlerde yakalanan Paris katliamının baş şüphelisi Salah Abselam ile birlikte Macaristan'a gittiğini açıkladı.

İngiliz Daily Mail'de yer alan habere göre; dünyanın en çok aranan teröristlerinden biri olan Laachraoui, geçen yıl Kasım ayında Paris'te 130 kişinin öldüğü saldırılarda kullanılan intihar yeleklerini yaptı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde Laachraoui ile ilgili şu bilgiler yer aldı:

Polis turist olduğunu düşünerek izin verdi

Polisin dün gece gerçekleştirdiği baskınlar Brüksel'in Schaerbeek bölgesinde yoğunlaşmıştı. Laachraoui de Schaerbeek kökenli biri.  

Katolik lisesine giden ve üniversitede elektromekanik bölümünde okurken Suriye'ye giden Laachraoui, geri dönerken Belçika sınırında polis tarafından durdurulmuş ve kısa bir süre ifadesi alınmıştı.

Laachraoui'nin turist olduğuna ikna olan Belçika polisi, IŞİD militanının ülkeye girişine izin vermişti.

Laachraoui'nin bulunduğu arabada, Brüksel saldırılarından günler önce yakalanan Paris saldırısı zanlısı Abdeslam da vardı.

Belçika'ya sahte kimliklerle giriş yapan Laachraoui'nin Paris saldırısıyla bağlantılı olduğu ise henüz Pazartesi günü açıklanmıştı.  

Ertesi gün ise Brüksel saldırıları gerçekleşti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS