Bu kaçıncı? Yine Bağdat Caddesi, yine hız...

Bu kaçıncı? Yine Bağdat Caddesi, yine hız...

Ölümlü kazalarla gündeme gelen Bağdat Caddesi’nde önceki gece de Enes Altun alkollüyken kullandığı araçla nişanlı çifti ezdi. Üç yaralıdan Cansu Safi’nin durumu ağır...

Kaza önceki gece İstanbul Erenköy’de ünlü Bağdat Caddesi’nde oldu. Kadıköy istikametine giden Muhammed Enes Altun’un kullandığı otomobil, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle kontrolden çıktı.


Kaldırıma çıkan otomobil, bankta oturan Safi Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Safi’nin kızı Cansu Safi (29) ve nişanlısı, yakıt istasyonu ekipmanı üreticisi Mepsan’ın Yönetim Kurulu Üyesi Berkehan Bulgurcu’ya (29) çarptı. Hızını alamayan ve altında kalan nişanlıları bir süre sürükleyen araç, başka bir otomobile çarparak durabildi. Kazada 3 kişi yaralandı. Yaralanan Safi, Bulgurcu ve otomobilin çarptığı araçtaki bir kişi hastaneye kaldırıldı. Cansu Safi’nin ağır yaralandığı bildirildi.


Hızla yaya yoluna daldı


Kazayı yapıp kaçan Altun ise bir süre sonra babasıyla polis merkezine giderek teslim oldu. Altun’un 1.53 promil alkollü olduğu tespit edildi. Adliyeye sevk edilen Altun, askerden dağıtım iznine geldiğini, arkadaşlarıyla alkol aldığını ve direksiyon hakimiyetini kaybettiğini söyledi. Altun tutuklandı.


Aşırı hızla giderken aracının kontrolünü yitiren Altun’un yaya yoluna girdiği belirlendi. Yolu ayıran dubaları parçalayarak iki kişinin oturduğu banka yönelen aracın izleri her yerdeydi. İkiye bölünen bankın bir parçası kaza yerinden 30 metre ileride duruyordu.


20 yıl önceyi hatırlattı


Bağdat Caddesi’nde önceki gece yaşanan kaza, buradan 200 metre ileride 20 yıl önce yaşanan kazayı hatırlattı. Erenköy, Bağdat Caddesi ışıklarda 20 Nisan 2000’de bir arkadaşlarının doğum günü partisinden dönen üniversite öğrencileri Selin Uras ve Erdem Celasun, aşırı süratle giden üniversite öğrencisi Baran Balcıoğlu’nun kullandığı otomobilin çarpmasıyla ölmüştü. Kazadan sonra Selin Uras’ın babası Boray Uras, Ankara’ya yürüyerek, trafik terörüne dikkat çekmişti. Uras ve Celasun’un öldüğü yere Kadıköy Belediyesince konulan plaketle de trafik terörüne tepki gösterilmişti.


Daha kaç can gidecek?


Aşırı süratli araba kullanan Baran Balcıoğlu, 30 Nisan 2000’de Bağdat Caddesi’nde Erdem Celasun’un kullandığı araca çarptı. Kazada Celasun ve Selin Uras hayatını kaybetti.


Bağdat Caddesi’nde 7 Haziran 2004’te yarış yapan iki araçtan biri, otomobilinin camını silen taksici Şükrü Özçelik’in ölümüne neden oldu.


27 Ekim 2006’da Bağdat Caddesi’nde yarışan iki araçtan biri yönetmen Afet Ertopçu’nun kullandığı araca çarptı. Ertopçu’nun aracı takla atarak ilerledi ve kaldırımda yürüyen Memduh Özışık’ı (46) altına aldı. Özışık olay yerinde öldü.


Murathan Öztürk, 11 Temmuz 2015’te Bağdat Caddesi’nde tezgahına çarptığı çiçekçi Mehmet Emin Kaya’yı öldürdü.


Bağdat Caddesi’nde kırmızı ışıkta geçen otomobil sürücüsü Z.N.K. (25), Bilkent Üniversitesi öğrencisi Feride Büşra
Taşlı’ya (20) çarptı. Taşlı hayatını kaybetti.


‘Özel önlemler alınmalı’


Kardeşi Suat Ayöz’ü benzer bir kazada kaybettikten sonra trafik kazalarını önlemek için çabalayan Yeşim Ayöz, Bağdat Caddesi için özel önlemler alınması gerektiğini belirtti. Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği Başkanı Yeşim Ayöz şunları söyledi: “Suat’ı 14 yıl önce Bağdat Caddesi’nde bir aracın çarpmasıyla kaybettim. Ama hiçbir şey değişmemiş. Çarpıp kaçmanın cezası olmalı. İrlanda çarpıp kaçmaya dava görülmeden önce 10 yıl cezayı baştan veriyor, üzerine dava görülüyor. Bizde ise sadece para cezaları yükseldi. Alkollü direksiyon başına geçip, bankı parçalayacak hızda yayaya çarpıp kaçıyorsa buna kaza denmez. Bağdat Caddesi çok insanın yaşamını elinden aldı, her olay sonrasında önlemler alındı ama devamı gelmedi. Yerel yönetimler, emniyet, sade vatandaşlar başka canların gitmemesi için birlik olmalıyız.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS