Bu yıl Kurban Bayramı ne zaman, bayram tatili 9 gün olacak mı?

Bu yıl Kurban Bayramı ne zaman, bayram tatili 9 gün olacak mı?

Kurban Bayramı tarihi Diyanet’in dini günler takvimi içerisinde paylaşılmış ve bayramın idrak edileceği tarih beklenmeye başlanmıştı. Öte yandan kurbanlık fiyatları ve bayram tatili ile ilgili detaylar da merak konusu oldu. Peki, bu yıl Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı 2019 yılında 11 Ağustos’ta başlayacak. Toplamda 4 gün sürecek olan bayram boyunca imkanı olan kişiler kurban ibadetini yerine getirecek. 10 Ağustos 2019 Cumartesi günü ise Arife Günü olarak idrak edilecek aynı zamanda bu süre bayram tatili başlangıcı olacak.


BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLUR MU?


Kurban Bayramı tatili ile ilgili yeni bir karar alınmaması durumunda bayram tatili toplamda 5 gün olacak. Eğer 15 ve 16 Ağustos tarihleri tatil ilan edilirse bayram tatili toplamda 9 gün olacak. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapılması halinde ilgili içeriğimizde yerini alacak.


KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?


Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 yukarıda olduğunu belirterek, "Geçen yıl kurbanlık canlı büyükbaşların kilogram fiyatları 22-23 lira civarından başlıyordu. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Yıllık enflasyonun yüzde 15,7 olduğunu düşünürsek artışın enflasyondan düşük olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.


Küçükbaşta da geçen yıla göre yüzde 10-15 artış yaşanmasını beklediklerini aktaran Yücesan, "Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor. Ancak hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen rakamlar. Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyelere inmesi mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS