Son Dakika

Bugün okullar tatil mi? 23 Mart Pazartesi okul var mı?

A A

23.03.2020 - 08:04 Son Güncelleme:

Bugün yani 23 Mart Pazartesi günü öğrenci ve veliler sabahın ilk saatleriyle birlikte “Bugün okullar tatil mi?” sorusunun cevabını araştırıyor. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta ilkokul, ortaokul ve liseler Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında tatil edilmişti. Peki, bugün okullar tatil mi? Peki, 23 Mart Pazartesi yani bugün okul var mı? İşte cevabı…

Bugün okullar tatil mi? 23 Mart Pazartesi okul var mı?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından geçtiğimiz hafta tüm ilkokul, ortaokul ve liseler Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında tatil edilmişti. Peki, bugün yani 23 Mart Pazartesi günü okullar açık mı? Öğrenci ve veliler sabah saatleriyle birlikte bu sorunun cevabını araştırıyor. Merak edenler için detayları haberimizde derledik. İşte, “Bugün okullar açık mı?” sorusunun cevabı…

BUGÜN OKULLAR AÇIK MI?

Beştepe’deki Corona virüsü zirvesi sonrası alınan kararlar kapsamında okullar 16 Mart – 23 Mart arasında tatil edildi.

23 Mart’tan itibaren de uzaktan eğitimin başlaması kararlaştırıldı. Yani, bugün uzaktan eğitim başlıyor. Öğrenciler okula gitmeden MEB EBA sistemi veya TRT Okul yayınları üzerinden eğitimlerine uzaktan devam edecekler.

“TEMEL AMAÇ ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMDEN KOPMAMASI”

İlk ders için TRT Ankara Oran stüdyolarında kamera karşısına geçen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, çekimler sonrasında yaptığı açıklama ile öğrencilere ekrana davet mesajı verdi. Bütün dünya gibi Türkiye'nin de zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Selçuk, "Eğitim de bu sürecin bir parçası. Evde kalmak durumunda olduğumuz için Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz, 'eğitimi evde nasıl devam ettiririz?' sorusunun cevabını aradık. Zaten geçmişte gelen çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız doğrultusunda TRT ile işbirliği içinde 'uzaktan eğitimi nasıl ortaya koyabiliriz?' diye düşündük. Yüzlerce gönüllü öğretmenimiz, yüzlerce teknisyen bu sürece gönül verdi. Uzaktan eğitimin hayata geçmesi için çaba gösterdiler. Bakanlık olarak temel amacımız okullarda yapılan birçok faaliyetin elbette tümüyle aynı şekilde evde yapılması değil. Bizim temel amacımız çocuklarımızın eğitimden kopmaması, okullarından, sınıflarından, derslerinden soğumamaları" diye konuştu.

“3 STÜDYODA DERSLERİN KAYITLARI ÇEKİLİYOR”

Uzun süredir uzaktan eğitim projesine çalıştıklarını kaydeden Selçuk, "İstanbul'da 5 stüdyo, Ankara'da 3 stüdyoda derslerin kayıtları çekiliyor. Ayrıntılı çalışmalar yapılıyor. EBA'nın internet alt yapısında yüzbinlerce video, animasyon, sorular ve ders anlatımları var. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin rehberliğinde bunlardan faydalanmaları için her türlü hazırlığımızı yaptık. Bu süreçte bazı zorluklarımız, bazı aksaklıklar olabilir. Çünkü dünyada uzaktan eğitimi bütün öğrencileri için aynı anda internette yapabilen bir ülke yok. Türkiye bu konuda öncülük ediyor. Bir çocuğumuz bir dersi kaçırırsa ya da izlemeyi unutursa bunun tekrar yayını var. Eğer gerekirse internetten de konu tekrarını, soru çözümlerini hayata geçirirler" şeklinde konuştu.