Bugün şehirler arası seyahat yasak mı? Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman başlıyor?

Bugün şehirler arası seyahat yasak mı? Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman başlıyor?

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliğine gönderdiği "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelgede şehirler arası seyahatle ilgi ne karar alındı merak ediliyor. Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman başlıyor? Şehirler arası seyahat yasak mı?

Yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrasında birçok yeni tedbirler ve yasaklar uygulamaya geçti. Geçtiğimiz dönemlerde de uygulanan şehirler arası seyahat yasağı uygulaması, yine İçişleri Bakanlığı genelgesi ile duyurulmuştu. Peki, 1 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan genelge çerçevesinde şehirler arası seyahat yasağı uygulanacak mı? İşte, şehirler arası yolculuk yasağı hakkında genelgeden son detaylar..

Şehirler arası seyahat yasağı için genelge yayımlayan İçişleri Bakanlığı, belirli günlerde belirli kriterlere sahip olan kişilerin şehirler arası seyahat yasağından muaf olacağını duyurdu. Yasak hakkında detayları yayımlayan İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs tedbirleri genelgesi kapsamında yayımlanan genelgede kriterleri de listeledi.

Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman başlıyor? Şehirler arası seyahat yasak mı?

1 Aralık 2020 tarihli Koronavirüs genelgesi kapsamında seyahat kısıtlaması detayları şu şekilde yayımlandı;

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirler arası seyahatlere izin verilecektir. 

Seyahat için zorunlu haller sayılacak durumlar hangileri?

-Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

-Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

-Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

-ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

-Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

-Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Seyahat izin belgesi nasıl, nereden alınır?

Vatandaşlar, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya Bakanlığa ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Yukarıda belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirler arası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS