6 - 7 Haziran'da sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu kısıtlama olacak mı?

6 - 7 Haziran'da sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu kısıtlama olacak mı?

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili resmi açıklama dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. 6-7 Haziran tarihlerini ilgilendiren açıklamada kısıtlamanın olup olmayacağı bilgisi paylaşılmıştı. Peki, bugün sokağa çıkma yasağı var mı, cumartesi günü kısıtlama olacak mı?

Hafta içerisinde ilk etapta 6-7 Haziran tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlamasının bulunacağı bilgisi paylaşılmış ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni bir açıklama gelmişti. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o açıklaması ve kısıtlamaya ilişkin detaylar…

BUGÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda 6-7 Haziran hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. İlk etapta 14 büyükşehir ve Zonguldak'ta hafta sonu kısıtlamanın uygulanacağı duyurulmuştu. Yapılan yeni değerlendirmenin ardındansa kısıtlamanın uygulanmayacağı bilgisi paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS