Bülent Arınç: "Saygı duymamız lazım"

Bülent Arınç: "Saygı duymamız lazım"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Halkın takdiri böyle olduysa, halkın takdiri bizim kabulümüzdür, bunu rahatlıkla ifade ediyoruz. Yüzde 50 ile tek başına iktidar yapan, milletimize nasıl teşekkür ettiysek, bu seçim sonuçları bizim açımızdan, üzüntü verici olmakla birlikte halkın kararıdır. Ona da saygı duymamız lazım, bu sonucu meydana getiren sebepleri de hem bilimsel hem de sosyolojik açıdan mutlaka incelemek ve bunun bir gereğini yapmak lazım" dedi. 

Arınç, Ressam Betül Makas'ın Kişisel Resim Sergisi'ni gezdi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Arınç, ressam Makas ve eşinin daha önceden de birlikte çalıştıkları değerli bir kişi olduğunu belirterek, "Çok güzel çalışmalar yapılmış. Bu nedenle onları kutladık, ressamlık resim yapmak önemli bir sanat, renkleri iyi kullanmak lazım. Doğadan, manzaralardan, insanlardan, çok güzel resimler hakikaten insanın içini ferahlatıyor" dedi. Arınç, Makas'ın eserlerini çok başarılı bulduğunu ifade etti. Bundan sonra siyasi çalışmalara devam edip etmeyeceği yönündeki soru üzerine Arınç, "Tabi yarın MKYK toplantımız var. Yanımızda Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Denetçisi Mehmet Elkatmış var onunla da bu seçim sonuçlarını bir değerlendireceğiz" diye konuştu.


Arınç, farklı gözlerle, farklı değerlendirmelerle bir seçim analizine, tartışmasına sonuçları itibariyle ihtiyaçları olduğunu anlatarak, "Çünkü halkın takdiri böyle olduysa, halkın takdiri bizim kabulümüzdür, bunu rahatlıkla ifade ediyoruz. Yüzde 50 ile tek başına iktidar yapan, milletimize nasıl teşekkür ettiysek, bu seçim sonuçları bizim açımızdan, üzüntü verici olmakla birlikte halkın kararıdır. Ona da saygı duymamız lazım, bu sonucu meydana getiren sebepleri de hem bilimsel hem de sosyolojik açıdan mutlaka incelemek ve bunun bir gereğini yapmak lazım" değerlendirmesinde bulundu.


"Yiğit düştüğü yerden kalkacak"


Arınç, şöyle devam etti:


"Çünkü biz iktidara mahkum ve mecbur bir partiyiz, biz iktidar olmalıyız. AK Parti bütün icraatlarını iktidar olarak yaptı. Türkiye için hedeflerimiz var, 2023 var, 2053 var, 2071 var, bunlar hiç bir partinin umurunda değil. Bunları gerçekleştirmek bize düşen bir görev, o yüzden en kısa zamanda yapılacak bir seçimde, erken seçimi kastetmiyorum, önümüzde yapılacak ilk seçimde, mutlaka AK Parti'nin tekrar eski gücünden daha fazlasını bulması gerekiyor. Buna da muktediriz, gücümüz var. İnşallah ilk normal seçimde deyim, yanlış anlaşılmasın AK Partinin bu gücüyle çekirdek kadrosuyla, oy noktasında en
düşük oranı yakaladığı bir zamanda; yeniden ayaklarının üzerinde dimdik yükseleceğini düşünüyorum.


Anadolu insanı 'yiğit düştüğü yerden kalkar' derler bu yiğit düştüğü yerden kalkacak. Kaldı ki düşmedi sendeledi, ama biz iktidar olmaya mecburuz çünkü ülkemize ve milletimize hizmeti ancak iktidardayken yapabiliriz." AK Parti uzlaşı adımları atacak mı, koalisyon çalışmaları olacak mı sorusu üzerine ise Arınç, "Bu kadar yetsin, resimden başladık nereye geldik, o da bu resimlerin hatırına. Senaryolar, çok rivayet muhtelif, sonunda ne olur. Hep beraber göreceğiz" dedi. Ressam Makas da ilk kişisel sergisi olduğunu belirterek, "Memleketim' konulu, ülkemin her yerinden bir örnek koymak istedim. Yaparken, o aşkımı memleketime olan sevgimi dile getirmek istedim, Amasya'ya biraz torpil geçtim. Resim yapmak benim için bir tutku, nefes aldığımı hissediyorum. Burada 46 tane eser var, 10 senedir resimle uğraşıyorum, daha önce karma sergilere katıldım, bu ilk kişisel sergim" dedi.


Sergiye, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ombudsman Mehmet Elkatmış, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS