Bülent Tezcan: AK Parti'yi  bu ittifaka yönlendiren yüzde 50 barajıdır 

Bülent Tezcan: AK Parti'yi  bu ittifaka yönlendiren yüzde 50 barajıdır 

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, AK Parti ile MHP arasındaki seçim ittifakına ilişkin konuştu.  Tezcan "Baraj korkusu ile oluşmuş. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50 barajı geçme korkusu var. AK Parti'yi  bu ittifaka yönlendiren yüzde 50 barajıdır. Devlet Bahçeli'nin MHP'nin yüzde 10 barajın altında kalma korkusu var.  Bu nedenlerle böyle bir proje icat etmişlerdir" dedi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Genel Merkez'de basın toplantısı düzenleyerek MYK gündemine ilişkin konuştu. 

Meral Akşener'den ittifak açıklaması

"Seçim ittifaklarına kategorik olarak itiraz etmiyoruz" 

AK Parti ile MHP arasındaki seçim ittifakına ilişkin Tezcan şu ifadeleri kullandı: "CHP olarak seçim ittifaklarının yapılmasına kategorik olarak itiraz etmiyoruz. Siyasi partiler bir araya gelebilir ittifaklar yapabilir milletin karşısına bu ittifak ile gidebilir. Ama bu ittifak siyaseti zenginleştirmek, siyasi partilerin kimliklerini korumak ekseninde oluşturulursa yapılır. Oysa TBMM gündemine getirilen teklif bir demokratik ittifak yolunu açan teklif değildir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Siyaseti ve milletli kimliksizleştirme teklifidir"

Bu teklif siyaseti ve milletli kimliksizleştirme teklifidir. Bu teklif tek  adam rejimini tahkim etme teklifidir. Türkiye'de bir tek adam irtifakı, koalisyonu oluştu. Recep Tayyip Erdoğan'ı iktidar yapıp bütün iktidar yetkilerini Erdoğan'a verelim sonrası tufan diyen bir anlayış koalisyon içinde hareket ediyor. Bu tek adam koalisyonu Türkiye'de  demokrasiyi tasfiye edecek, yok edecek hangi adım varsa onu atıyor. Bu teklif öyle bir tekliftir. 

"Yüzde 10 barajını aşma fırsatı veren bir teklif"

Barajı sabit bırakacaksın, yüzde 10 kalacak. Ama hile ile ittifakın içerisinde yüzde 10 barajını aşma fırsatı veren bir teklif. Cesaretliyseniz gelin sıfır barajda seçime gidelim. Az oy alan partilerin baraj engeli ile uğraşmasını vicdanınız, demokrasi ahlakı kabul ediyor mu? Onların ki ediyor. Bu teklif küçük partileri kimliksizleştirme teklifidir. Kendi ideolojisi, düşüncesi ile seçmenin karşısına çıkmayı ortadan kaldıran bir tekliftir. 

Küçük partileri büyük partilere kuyruk yapma teklifidir

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Küçük partileri büyük partilere kuyruk yapma teklifidir. Bu koalisyon içinde birisi diğerinin kuyruğuna takılmış bu kuyruğa takılma işini siyasette kurumsallaştırma hazırlığı içindeki bir tekliftir. Yani diyor ki bu büyük bir parti onun arkasına takıl, onun programı, dili ile git denen bir teklifti. Tek tipleştirme teklifidir. Bu sebeple karşıyız. 

"Milletvekilliği hırsızlığı"

Bu teklif, milletvekilliği hırsızlığı teklifidir.  Oylarını arttırmadan nasıl daha fazla milletvekili çalarım hesabı yapılmış. Bugün ki haksız temsili daha da arttırma planı, projesidir. Kalem oyunu ile milletvekilliği hırsızlığıdır. Hak etmediği milletvekilliğini kazanma imkanı veriyor. 

"AK Parti'yi  bu ittifaka yönlendiren yüzde 50 barajıdır"

Bu teklif, bir baraj siyaseti projesidir. Baraj korkusu ile oluşmuş. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50 barajı geçme korkusu var. Ak Parti'yi  bu ittifaka yönlendiren yüzde 50 barajıdır. Devlet Bahçeli'nin MHP'nin yüzde 10 barajın altında kalma korkusu var.  Bu nedenlerle böyle bir proje icat etmişlerdir." 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı