Bulgaristan'la nakliye krizine ortak eylem planı

Bulgaristan'la nakliye krizine ortak eylem planı

Bulgaristan'la nakliye krizine ortak eylem planı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Bulgaristan'ın geçişlerde ek 271 dolar tahsil etmesiyle başlayan "haksız" uygulamaya karşı, ortak eylem planı geliştirdi. Buna göre, Bulgaristan hattına alternatif olan Yunanistan-Makedonya güzergahları kullanıma açılacak.

UND Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret etti.
 
Cumhurbaşkanı Gül ile yapılan görüşmenin ardından Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nde Ulaştırma Bakanlığı üst düzey yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantoda, Bulgaristan'ın geçişlerde ilave 271 dolar tahsil etmesiyle başlayan "haksız" uygulamasına karşı, ortak eylem planı geliştirildiği ve ortak kararlara varıldığı, bu eylemlerin yarından itibaren gerçekleştirilmeye başlayacağı belirtildi.
 
Ortak kararlar şöyle sıralandı:
 
* Çevre dostu olmayan Bulgar konvansiyonel araçlarının ülkemize girişine müsaade edilmeyecek
* Bulgar araçlarına yönelik olarak UBAK belgelerinin kullanımı ve üçüncü ülke taşımalarının mevcut kurallara uygun yapılması hususunda sıkı tedbirler alınacak
* Römork çektirme usulüyle yapılan taşımalara müsaade edilmeyecek
* Belli bir süreliğine Batı Avrupa taşımalarında Bulgaristan hattına alternatif olan Yunanistan-Makedonya güzergahları nakliyecilerin kullanımına açılacak
* Tüm Bulgaristan taşımaları ücretli hale getirilecek
* Bulgaristan'ı by pass etmek amacıyla Karadeniz'deki Ro-Ro hatları teşvik edilecektir.