"Bunlar bizim neslimiz olamaz, bu milletin evladı olamaz"

"Bunlar bizim neslimiz olamaz, bu milletin evladı olamaz"

Ensar Vakfı'nın 1453 Sosyal Tesisleri'ndeki iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zira bir genç nesil var ki, maalesef elinde palayla dolaşıyor, silahla dolaşıyor, bakıyorsunuz molotofla dolaşıyor. Bunlar bizim neslimiz olamaz, bu milletin evladı olamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ensar Vakfı'nın 1453 Sosyal Tesisleri'ndeki iftar programına katıldı.


İftarda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vakıflarımız ve derneklerimiz bizim en güçlü sivil toplum örgütlerimiz olarak, ülkemizin her köşesinde, milletimizin her kesimine, çok önemli, çok hayırlı hizmetler veriyor. Ben de her Ramazan'da olduğu gibi bu Ramazan'da da bu kuruluşlarımızın iftarlarına katılıyor, dostlarımızla, kardeşlerimize hasret gideriyorum. Bilhassa vakıf geleneğimiz, Selçuklu ve Osmanlı'dan beri bizim çok önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumumuz olarak kardeşliğimizin en kuvvetli bağını oluşturuyor. Bugün Amerika başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesindeki vakıf sistemi bizim tarihimizdeki bu uygulamadan esinlenerek tesis edilmiş ve geliştirilmiştir. Milletin ihtiyaç duyduğu ama devletin yerine getirmediği veya getiremediği hizmetleri ifa eden vakıflarımız bugün de aynı şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Zaten ağır işleyen, hantal bir yapıya sahip devlet mekanizması, zaten bir de yanlış zihniyetlerin eline düştüğünde, devletle toplum ve birey arasında devasa bir uçurum ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu bakımdan devlet ne kadar güçlü, devleti yönetenler ne kadar makbul olursa, vakıflar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının önemi hiçbir zaman azalmayacaktır" dedi.


Erdoğan, "1950'den itibaren yürütülen mücadelenin zirvesini, geçtiğimiz 12 yılın oluşturduğuna inanıyorum. Bilhassa 28 Şubat dönemindeki haksızlıkların, hukuksuzlukların, mağduriyetlerin büyük ölçüde giderildiği de bir gerçek. İmam-Hatip okullarımızın 600 binden 60 bine düşen öğrenci sayısı bugün 1 milyonu buldu. Bu, bir gerçeği ortaya koyuyor; demek ki milletimiz kendi ruh dünyasında aslında evlatlarını İmam-Hatip okullarına vermeyi kesinlikle sinesine yerleştirmiş. Kendi yapamadığını biliyor ki artık 'İmam Hatip okullarında evladıma verirler, onu o şekilde yetiştirirler'" diye konuştu.


"Bunlar bizim neslimiz, bu milletin evladı olamaz"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zira bir genç nesil var ki, maalesef elinde palayla dolaşıyor, silahla dolaşıyor, bakıyorsunuz molotofla dolaşıyor. Bunlar bizim neslimiz olamaz, bu milletin evladı olamaz. Zira Müslüman o kimsedir ki, elinde ve dilinde diğer Müslümanlar da emindir. Bunların böyle bir derdi var mı? Yok. Ama ben inanıyorum ki İmam-Hatip neslinin böyle bir derdi vardır, böyle bir ideali vardır ve onunla bu millete bu yolda hizmeti vermeye devam edecektir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS