Bursa'da HDP'lilerle polis arasında gerginlik!

Bursa'da HDP'lilerle polis arasında gerginlik!

Bursa’da, Kent Meydanı’ndan Şehreküstü’ne yürüyüş yapmak isteyen HDP’liler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Kent Meydanı’nda toplanan HDP Bursa il teşkilatı üyeleri, İmralı’da hükümlü bulunan PKK elebaşı Abdullah Öcalan’a özgürlük verilmesini istedi. Polis, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Çevik kuvvet ekipleri ve yüzlerce polis, herhangi bir olay olma ihtimaline karşın meydana yakın bölgelerde hazır bekletildi. “Tecride hayır, barışa evet”, “Öcalan’a özgürlük” şeklinde slogan atan HDP’liler Apo posterlerinin yanı sıra, “Önder Apo’ya Özgürlük” yazılı pankart açtı.


HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak, Öcalan’ın 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatlarıyla, 5 Nisan 2015 tarihinden itibaren de HDP heyeti ile görüştürülmeyerek, kendisine tecrit uygulandığını iddia etti.


Bursa’da yapmak istedikleri yürüyüşün engellenmek istendiğini belirten Kolçak, “Ben bu ilin bir vekili olarak buranın Valisine ulaşmaya çalışıyorum, burada bir yürüyüş yapmak istediğimizi belirtip, bu yürüyüşümüzün engellenmesi için, hoş olmayan bir görüntünün meydana gelmemesi için sayın valimize ulaşmaya çalışıyorum ama sayın valimiz bizim telefonlarımıza çıkmıyor, yanıt vermiyor. Bu şu anlama geliyor, sizlerin iradesini tanımıyoruz, sizlerin kazanımlarını yok sayıyoruz. Hükümet de yok sayıyor, MHP de yok sayıyor. Peki siz 6 milyon insanın oy verdiği bir partinin iradesini nasıl yok sayarsınız?” dedi.


HDP’liler, açıklamanın ardından Şehreküstü Meydanı’na kadar yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine, grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Sözlü tartışmanın ardından grup bu kez de Santral Garaj mevkiindeki HDP Osmangazi ilçe binasına yürüyüşe geçti. Polisin tüm ikna çalışmasına rağmen grup ilçe binasına kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Burada da dağılmamakta ısrar eden HDP’liler ile polis arasında tartışma yaşandı. Bazı HDP’liler polise taş ve şişe attı.


Polisin sağduyu sağduyulu yaklaşımı sayesinde olaylar fazla büyümeden yatıştı ve HDP’liler gruplar halinde dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS