Bursa'da tarihi çınar devrildi

Bursa'da tarihi çınar devrildi

Bursa’nın İnegöl ilçesi  Kasımefendi Caddesi üzerinde bulunan tarihi çınar ağacı devrildi, park hâlindeki 4 araç hurdaya döndü, bir ev de zarar gördü. Devrilme anının bir işyeri güvenlik kameralarına yansıdığı olayda meydan temizliği yapmakta olan Belediye Temizlik işleri görevlisi canını saniyelerle kurtardı.

Olay,  Kasımefendi caddesi üzerinde meydana geldi. 150 yaşındaki tarihi çınarlardan biri aniden ikiye ayrılarak devrildi. İkiye ayrılan çınar ağacı devrilirken Bahri Ayan’a ait 3 katlı binanın çatısına zarar verdikten sonra park halinde arda arda sıralı Aziz Açıkgöz’e ait 16 PG 102 plakalı  Abdullah Bozan’a ait 16 MN 061 plakalı ve  Vedat Alan’a ait 67 YD 349 plakalı otomobiller ile i Mevlüt Gürler’e ait 16 F 3244 plakalı minibüsü ezdi. Ağacın altında kalan araçlar hurdaya döndü. Olay sonucunda herhangi bir can kaybı yaşanmazken, bir temizlik görevlisi canını saniyelerle kurtardı. Ağacın devrilmesi ile cadde ulaşıma kapandı. Cadde üzerindeki araçlar, Emniyet Trafik ekiplerince farklı sokaklara yönlendirildiler. Zabıta ve Emniyet ekipleri olay yerinde güvenlik önlemi aldılar.

Canını zor kurtardı

Olayın şokunu üzerinden atamayan İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünde görevli meydan temizlik görevini yapan Selahattin Zengin, “Ben o sırada temizlik yapıyordum. Temizlik yaparken karşıdaki esnaf, çay içmeye beni çağırdı. Bende talebini geri çevirmeyerek yoldan karşıya geçerken bir anda ağaç çevrildi. Saniyelerle ağacın altında kalmaktan kurtuldum” dedi.

Aracı ağacın altında kalarak hurdaya dönen ve olayı gören araç sahibi Aziz Açıkgöz, “Saat 09.00 sıralarında bir ses geldi ve ağaç devrildi. Benimde aracımda büyük hasar var. Korumalı bir ağaç ama bu ağaç için gerekli çalışmalar yapılmalı. Çünkü diğer yarısı da devrilebilir” dedi.

Olayı gören başka bir esnaf İsrafil Çelik’de, “Çay içiyorduk bir anda büyük bir sesle devrildi. Herhangi bir can kaybının olmaması sevindirdi" dedi. 
Belediye ekipleri ağacı saatler süren yoğun çalışma sonucunda ağacı motorlu testerelerle parçalara ayırıp yolu trafiğe açtılar. Kesilen parçalar kamyona yüklenerek yoldan kaldırıldı.

Bu arada, ağacın devrilme anı ise bir işyerinin güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS