Bursa'daki orman yangını kontrol altına alındı

Bursa'daki orman yangını kontrol altına alındı

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Göynüklü Mahallesi yakınlarında ve Antalya'nın İbradı ilçesinde çıkan orman yangınları kontrol altına alındı.

Osmangazi ilçesine bağlı Aksungur ve Gündoğdu, Mudanya ilçesinin Göynüklü ve Çağrışan mahallelerinin kırsal kesiminde devam eden yangına başta Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere İstanbul, Kocaeli ve Bilecik'ten gelen ekipler, 100 itfaiye aracıyla müdahale etti.

Çok geniş alanda devam eden yangının büyük bir bölümü sabaha kadar devam eden çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.

Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kontrol altına alınan bölgelerde söndürme çalışmalarının devam ettiği, günün ağarmasıyla söndürme helikopterlerinin ve uçaklarının da havadan müdahale ederek çalışmaların yoğunluk kazanacağı bildirildi.

Müezzinoğlu: "Yangın evlere sıçramadı"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ve diğer yetkililerle yangının etkili olduğu Çağrışan Mahallesi'nin üst kısımlarındaki arazide incelemelerde bulundu, söndürme ve soğutma çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Orman Bölge Müdürü Coşkun'a özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Müezzinoğlu, "Dün akşam 17.30'dan itibaren yoğun bir çalışma sergilendi. Tabii dün o saatlerde ben de helikopterle Ankara'dan geldim. Hafiften poyraz vardı. Poyrazın etkisiyle yaklaşık 50 hektarlık bir alana yayılan bir orman yangını oldu" dedi.

Müezzinoğlu, yangın dolayısıyla 3-4 mahallenin etkilendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Köylerde tedbir amaçlı gece tahliye yapıldı. Yangın evlere sıçramadı. Şu anda kontrol altına alınmış durumda. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Özellikle yoğun gayret sarf eden, yaklaşık 12 saati geçti ekiplere, vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum ve teşekkür ediyorum. Yangının çıkış sebebiyle alakalı farklı söylemler var. Onlar önümüzdeki günlerde netleşir. Özelikle can kaybının olmaması sevindirici. Maddi kaybın telafisi olur ama köylünün koşullarını olağanüstü zedelemeden kontrol altına alınmış bir yangın oldu. Geçmiş olsun."

Yangından yaklaşık 50 hektarlık alanın etkilendiğini işaret eden Müezzinoğlu, "Rüzgarın etkisiyle atlama bölgeleri var. Orman Bölge Müdürümüz aralarda sağlıklı bölgelerin olabileceğini söylüyor. Orman Genel Müdürlüğümüzün gerçekten yananın yerine yenilerinin dikilmesi konusunda olağanüstü dinamikleri var. İnşallah hemen tespitler yapıldıktan sonra uygun zamanda yeniden burası orman olarak devam edecektir. Büyük geçmiş olsun" dedi.

Antalya'daki orman yangını

İbradı ilçesine bağlı Üzümdere Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan yangına, Antalya Orman İşletme Müdürlüğünde görev yapan 100 orman işçisi ve 15 arazözün yanı sıra Isparta, Burdur, Konya ve Mersin Orman İşletme Müdürlüklerinden gelen ekiplerle gece boyunca müdahale edildi.

Zor arazi ve hava şartlarına rağmen yangın kontrol altına alınırken, soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS