"Çağrı merkezi operasyonu"nda 20 kişi yakalandı

"Çağrı merkezi operasyonu"nda 20 kişi yakalandı

“Hayat sigortası” satma bahanesi ile vatandaşları dolandıran şebekeye yönelik operasyon düzenledi, 20 kişi gözaltına alındı.

Şebekenin yaklaşık 20 bin kişinin detaylı kimlik ve kredi kartı bilgilerine sahip olduğu ve yaklaşık 5 milyon liralık da vurgun yaptığı ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri aldıkları ihbar üzerine operasyon başlattı. Eski bankacılar  S.Y. ve E.T’nin liderlik yaptığı şebekenin Maltepe'de bir daireyi çağrı merkezine çevirdikleri ortaya çıktı. Çağrı merkezine yapılan operasyonda şebeke liderleri S.Y. ve  E.T. ve banka genel müdür yardımcısı S.A.'nın da aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.


Şebekeyi yaklaşık 2 ay boyunca takip eden polis ekipleri, bir bankanın genel müdür yardımcısının müşteri bilgilerini şebekeyle paylaştığı tespit edildi. Bankanın genel müdür yardımcısı ve şebeke liderlerinden biri liseden arkadaş çıktı.


Çağrı merkezinde yapılan aramalarda, çok sayıda flash bellek, laptop, hard disk, çeşitli firmalara ait kaşeler, vatandaşların kimlik ve kart bilgilerinin kaydedildiği defter ele geçirildi.


20 bin kişinin bilgileri bulundu


Polis ekipleri, çağrı merkezinde buldukları flash belleklerde yaptıkları ilk incelemede, yaklaşık 20 bin kişinin detaylı kimlik ve kredi kartı bilgilerine ulaştı.


Teşhir edilen belge ve dokümanlara, bilgisayarların görüntülerine, bilgilerin bulunduğu flash belleklere,ve bilgisayarlardan sökülen harddisklere el konuldu.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS